Migawki z przeszłości – Antoni Dudek

Aktualizacja: 2010-06-11 9:57 am

Pod takim tytułem IPN opublikował niedawno niezwykłą książkę-album, której podstawą są relacje setek świadków historii zbierane przez uczniów w ramach organizowanego od kilku lat konkursu „Opowiem ci o wolnej Polsce”. Krótkie fragmenty relacji, ułożone w układzie chronologicznym, tworzą szczególnego rodzaju historię lat 1939-1989, widzianą oczami zwykłych ludzi i znakomicie zilustrowaną olbrzymią liczba zdjęć oddających klimat epoki. Ponieważ wkrótce mamy wybory, wybrałem dwa związane z nimi przykłady relacji:

1939: „Przyjechaliśmy do Holszan i niedługo zaczęły się wybory […] Zwożono ludzi na siłę. Stali enkawudziści przy każdym wrzucającym kartkę do urny i nie było mowy, żeby napisać inaczej, niż tam było powiedziane, że zgadzam się na to, żeby nas przyłączono. Babcia moja była ciężko chora. Załadowano babcię na sanie, zawieziono […] No i babcię podniesiono przed ten stół, gdzie stała urna, gdzie się trzeba było podpisać. A babcia spojrzała na [portret] Stalina i mówi: „Towarzyszu Stalin, dziękuje, że uwolniłeś nas”. I tu roześmiani enkawudziści patrzą z zachwytem, a babcia mówi: „od soli, od chleba, od wolności, od tego wszystkiego co człowiekowi potrzebne” […] I dostała kolbą w głowę. Cud się stał, że nie umarła od razu. Przyjechaliśmy do domu, babcia już była nieprzytomna. Za dwa tygodnie zmarła. To była pierwsza ofiara w naszej rodzinie”
Wanda Wojciechowicz-Kulesza
1989:„Wykryliśmy kilka nieprawidłowości. Próbę manipulacji podjął jeden z członków komisji wyborczej. Nie wydawał on upoważnionym do głosowania obywatelom kart wyborczych z listą osób kandydujących z ramienia opozycji. Stosował to działanie szczególnie wobec starszych osób. Na szczęście w porę wyjawiliśmy cały spisek i wybory mogły być kontynuowane. Rano, dzień po zakończeniu głosowania, sporządzono raport dla komisji miejskiej. Tutaj również potrzebne było czujne oko męża zaufania czuwające nad tym, by nikt nie próbował sfałszować wyników”
Iwona Zagała
Antoni Dudek
Antoni Dudek, politolog i historyk, prof. dr hab., wykładowca UJ i były doradca Prezesa IPN
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22811 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]