Aktualizacja strony została wstrzymana

Lublin: Jesziwa zwrócona Żydom bezprawnie?

Czy Gmina Wyznaniowa Żydowska bezprawnie stała się właścicielem atrakcyjnej nieruchomości w Lublinie? Budynek został zwrócony Gminie w 2001 roku, choć w 1964 rząd polski zapłacił już za nią wysokie odszkodowanie.

Amerykańskie stowarzyszenie Yeshivat Chachmei Lublin prawomocnie wzięło pieniądze za lubelską Jesziwę w 1964 roku. Tak strona amerykańska odpowiedziała polskiemu Ministerstwu Finansów.

O sprawie Jesziwy przy ul. Lubartowskiej (najsłynniejszej uczelni żydowskiej przed wojną) napisaliśmy jako pierwsi. Ujawniliśmy, że budynek został w 2001 roku zwrócony Warszawskiej Gminie Wyznaniowej, choć w 1964 roku rząd Polski za pośrednictwem Amerykanów zapłacił za nią odszkodowanie. W 1960 roku rząd PRL podpisał układ odszkodowawczy z rządem USA. Chodziło przede wszystkim o majątki polskich Żydów, którzy wyemigrowali z kraju po II wojnie światowej. Polska przekazała Amerykanom na ten cel 40 mln dolarów.

Ponad 177 tys. dolarów otrzymało The Theological Seminary Yeshivath Chachmey z Michigan (Seminarium Teologiczne Yeshivat Chachmej).

Po naszych publikacjach sprawę zwrotu Jesziwy zaczęły wyjaśniać ministerstwa finansów i spraw wewnętrznych, a także służby wojewody lubelskiego.

Czy odpowiedź Amerykanów oznacza, że Warszawska Gmina Wyznaniowa będzie musiała oddać budynek Skarbowi Państwa?

– To oznacza, że budynek został zwrócony Gminie Żydowskiej bezpodstawnie i na dzień dzisiejszy nie posiada ona prawa własności – komentuje adwokat Stanisław Estreich.

Czy sprawa trafi do sądu? Ruch jest po stronie Ministerstwa Finansów.

– Przypuszczam, że rozsądek zwycięży i nie będziemy musieli zwracać budynku, w który nas uposażono. Ale jeżeli urzędnicy wojewody lubelskiego podejmą decyzję, żeby nam budynek odebrać – to trudno – mówi Piotr Kadlčik, Przewodniczący Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Warszawie.

Źródło: Dziennik Wschodni

 

Za: Infopatria.pl

Skip to content