Aktualizacja strony została wstrzymana

Kiszczak śledził żołnierzy generała Andersa

Czesław Kiszczak, były szef MSW i jeden z najważniejszych aparatczyków PRL, tuż po wojnie śledził i rozpracowywał żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych – wynika z opublikowanych właśnie katalogów IPN. Instytut ujawnił szczegóły z przeszłości około 2300 esbeków, w tym także tych z najwyższej półki.

W katalogach IPN oprócz ponad 2000 funkcjonariuszy SB znalazło się także 512 osób z kierownictwa PZPR i władz PRL, oraz ponad 600 osób rozpracowywanych przez bezpiekę. Późniejszy generał Czesław Kiszczak jako młody oficer tuż po zakończeniu II wojny światowej znalazł się w Anglii, gdzie szpiegował żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Interesował się szczególnie tymi, którzy mieli zamiar wracać do Polski.

Po świecie najeździł się też Zenon Płatek, który swego czasu kierował grupą zajmującą się zwalczaniem kościoła katolickiego w Polsce. W latach siedemdziesiątych kursował do Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier i ZSRR, a jak napisano w dokumentach, od 1986 roku do roku 1990 pracował w „grupie operacyjnej w Czechosłowacji”.

Według nowej ustawy lustracyjnej, która 15 marca 2007 roku weszła w życie, IPN miał publikować katalogi osób pełniących funkcje publiczne; osób rozpracowywanych przez tajne służby PRL; funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz osób zajmujących wysokie stanowiska w PRL. W ubiegłym roku IPN opublikował pierwsze katalogi osób publicznych – prezydenta RP, premiera i marszałków obu izb parlamentu, RPO, członków władz IPN, szefów prokuratur i sędziów.

Za: Dziennik

 

 

Skip to content