Rosyjska prokuratura wojskowa przedawnia śledztwo katyńskie

Aktualizacja: 2010-06-1 2:27 pm

– Wznowienie dochodzenia w sprawie mordu na polskich oficerach nie jest możliwe – stwierdził główny prokurator wojskowy Rosji Siergiej Fridinski. Duma ma jednak zrehabilitować pomordowanych.

– Nie będziemy wznawiać śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, bo upłynęło już zbyt wiele lat i sprawa wznowienia dochodzenia się przedawniła – stwierdził Siergiej Fridrinskij, główny prokurator wojskowy Rosji. Śledztwo w sprawie rozstrzelania 22 tys. Polaków więzionych w ZSRS, które Główna Prokuratura Wojskowa prowadziła w latach 1990-2004, zostało umorzone dlatego, że winni już nie żyją.

Polska domagała się wznowienia dochodzenia oraz odtajnienia postanowienia GPW i akt śledztwa. Wspierała w tym krewnych ofiar. Ze strony rosyjskiej o wznowienie postępowania apelowało wielokrotnie stowarzyszenie Memoriał. Najważniejszym jednak postulatem jest rehabilitacja ofiar zbrodni.

„Moralną” rehabilitacją zamordowanych Polaków ma zająć się Duma. Ma przyjąć w tej sprawie uchwałę, która, jako dokument pozbawiony mocy prawnej, nie będzie mogła stanowić podstaw do domagania się odszkodowania od Rosjan. Byłoby to rozwiązanie omijające GPW. O rehabilitacji była mowa 8 maja podczas moskiewskiego spotkania Dmitrija Miedwiediewa z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim. Nieoficjalnie wiadomo, że prezydent Rosji miał obiecać, iż „poszuka sposobu rehabilitacji”.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Konstantin Kosaczow twierdzi, że Rosjanie „badają sytuację”. – Z zupełnie nowym podejściem, które uwzględnia to wszystko, co się ostatnio wydarzyło między Rosją i Polską, to, co się mówiło o Katyniu – powiedział „Rzeczpospolitej”. – Jestem zdeterminowany, by doprowadzić tę sprawę do końca. Za wcześnie jednak, by mówić o konkretnych terminach – powiedział “Gazecie Wyborczej”.

MJ/Rp.pl/Wp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22403 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]