Niemieccy biskupi kontra papież

Aktualizacja: 2008-07-12 11:07 am

Apelujemy do niemieckich biskupów, aby porzucili swój sprzeciw wobec obowiązującego prawa kościelnego i woli papieża – napisały dwie tradycjonalistyczne organizacje.

     Odezwa została opublikowana na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jej sygnatariuszami są: “Zjednoczenie Kół Inicjatywnych Katolickiego Laikatu i Kapłanów w krajach niemieckojęzycznych” oraz stowarzyszenie “Pro Sancta Ecclesia – Inicjatywa katolickiego Laikatu i Kapłanów.”
    
    Tekst oświadczenia przypomina, iż rok temu papież Benedykt XVI uwolnił w motu proprio „Summorum Pontificum ” liturgię tradycyjną, jednak od tego czasu większość niemieckich biskupów rzymskokatolickich przeciwstawia się papieżowi i odmawia katolikom swobodnego dostępu do tradycyjnej mszy.
    Autorzy apelu przypominają o wytycznych niemieckiego episkopatu, argumentując, że stanowią one naruszenie przepisów uniwersalnego Kościoła. Powołując się na przepisy prawne papieskiego motu proprio i słowa kardynała Dario Castrillón Hoyosa, przewodniczącego Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, tradycjonalistyczni katolicy skarżą się, że biskupi ordynariusze robią wszystko, co mogą, aby utrudnić, czy wręcz uniemożliwić katolikom uczestnictwo w mszy świętej w nadzwyczajnej formie.
    I tak sygnatariusze wyliczają całą listę zarzutów: zgody na msze udziela się zazwyczaj w dni robocze, a jeśli w niedziele to o porach niewygodnych dla rodzin, szczególnie tych wielodzietnych; niektórym sugeruje się nawet uczęszczanie do parafii oddalonej o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od ich zamieszkania, kapłani informują o różnych naciskach ze strony kurii biskupich, które niejednokrotnie domagają się wydania list z nazwiskami i adresami osób proszących o mszę trydencką, ignorując tym samym poświadczenie kapłana. Autorzy odezwy informują również o udokumentowanym przypadku jednej diecezji, która poinformowała o chęci sprawdzenia “silnej woli” wnioskodawców o umożliwienie uczestnictwa w mszy trydenckiej w lokalnej parafii.
    Oprócz apelu do hierarchów, aby zaprzestali oporu wobec woli papieża, tradycjonaliści wezwali katolików do dalszego zaangażowania na rzecz starej mszy.

Za: fidelitas.pl | Dodano: 2008-07-11 07:46:50, zaktualizowano: 2008-07-11 07:48:34.

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2233 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]