Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemieccy biskupi kontra papież

Apelujemy do niemieckich biskupów, aby porzucili swój sprzeciw wobec obowiązującego prawa kościelnego i woli papieża – napisały dwie tradycjonalistyczne organizacje.

     Odezwa została opublikowana na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jej sygnatariuszami są: „Zjednoczenie Kół Inicjatywnych Katolickiego Laikatu i Kapłanów w krajach niemieckojęzycznych” oraz stowarzyszenie „Pro Sancta Ecclesia – Inicjatywa katolickiego Laikatu i Kapłanów.”
    
    Tekst oświadczenia przypomina, iż rok temu papież Benedykt XVI uwolnił w motu proprio „Summorum Pontificum ” liturgię tradycyjną, jednak od tego czasu większość niemieckich biskupów rzymskokatolickich przeciwstawia się papieżowi i odmawia katolikom swobodnego dostępu do tradycyjnej mszy.
    Autorzy apelu przypominają o wytycznych niemieckiego episkopatu, argumentując, że stanowią one naruszenie przepisów uniwersalnego Kościoła. Powołując się na przepisy prawne papieskiego motu proprio i słowa kardynała Dario Castrillón Hoyosa, przewodniczącego Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, tradycjonalistyczni katolicy skarżą się, że biskupi ordynariusze robią wszystko, co mogą, aby utrudnić, czy wręcz uniemożliwić katolikom uczestnictwo w mszy świętej w nadzwyczajnej formie.
    I tak sygnatariusze wyliczają całą listę zarzutów: zgody na msze udziela się zazwyczaj w dni robocze, a jeśli w niedziele to o porach niewygodnych dla rodzin, szczególnie tych wielodzietnych; niektórym sugeruje się nawet uczęszczanie do parafii oddalonej o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od ich zamieszkania, kapłani informują o różnych naciskach ze strony kurii biskupich, które niejednokrotnie domagają się wydania list z nazwiskami i adresami osób proszących o mszę trydencką, ignorując tym samym poświadczenie kapłana. Autorzy odezwy informują również o udokumentowanym przypadku jednej diecezji, która poinformowała o chęci sprawdzenia „silnej woli” wnioskodawców o umożliwienie uczestnictwa w mszy trydenckiej w lokalnej parafii.
    Oprócz apelu do hierarchów, aby zaprzestali oporu wobec woli papieża, tradycjonaliści wezwali katolików do dalszego zaangażowania na rzecz starej mszy.

Za: fidelitas.pl | Dodano: 2008-07-11 07:46:50, zaktualizowano: 2008-07-11 07:48:34.

Skip to content