Kard. Stanisław Dziwisz jest przeciwny zbyt wczesnemu otwieraniu archiwów IPN

Metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz jest przeciwny zbyt wczesnemu otwieraniu archiwów IPN-u, ponieważ – jak podkreśla – powoduje to niepotrzebne podziały i cierpienia.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową kardynał Dziwisz przywołał przykład Stolicy Apostolskiej, która nie udostępnia dokumentów wcześniej, niż po 50 latach. Wyjątkiem są tylko procesy kanonizacyjne, gdzie postulator może studiować dokumenty. Kardynał Dziwisz przywołał też przykład innych państw, w tym Wielkiej Brytanii, gdzie dokumentów nie można upubliczniać przed upływem 50 lat od zdarzeń, o których traktują.

Kardynał Dziwisz proszony o opinię w jaki sposób należy interpretować dokumenty SB podkreślił, że wszystko trzeba oceniać przez pryzmat czasów, w których one powstały. Jak zaznaczył – jako kapłan nie może na te sprawy patrzeć inaczej, niż przez Ewangelię: „Piotr się zaparł Chrystusa, a Chrystus mu przebaczył i Piotr stał się fundamentem Kościoła” – przypomina hierarcha.

Proszony o komentarz do publicznej dyskusji na temat najnowszej książki o Lechu Wałęsie, kardynał Dziwisz zaznaczył, że publikacji jeszcze nie czytał, ale przekazy medialne na ten temat przyjął z przykrością.

Metropolita krakowski przypomniał, że Jana Pawła II z Lechem Wałęsą łączyły bliskie więzi. „Trudno jest nie pamiętać, że Jan Paweł II ufał panu Wałęsie i podtrzymywał go na duchu wtedy, kiedy go już prawie wszyscy opuścili” – mówi kardynał Dziwisz. Przypomina również o spotkaniu Ojca Świętego z Lechem Wałęsą w Dolinie Chochołowskiej w 1983 roku. „Ta rozmowa przywróciła go społeczeństwu na nowo i Solidarność na nowo rozpoczęła życie, a był to moment absolutnie krytyczny” – wspomina metropolita krakowski.

Jan Paweł II spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną w Dolinie Chochołowskiej w czasie drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, 23 czerwca 1983 roku. W 1989 roku na ścianie tamtejszego schroniska odsłonięto tablicę upamiętniającą to spotkanie.

IAR/GJ

Za: prawy.pl

 

Skip to content