Kardynał Glemp: Radio Maryja to jest duży problem

Aktualizacja: 2010-05-30 10:10 am

W wywiadzie dla wydawanego w Polsce niemieckiego tygodnika Newsweek, kardynał Józef Glemp porusza zagadnienia Kościoła polskiego w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

W czasie wywiadu nawiązano między innymi do inicjatyw ojca Tadeusza Rydzyka: Radia Maryja i TV “Trwam”, które zawsze stanowiły dla post-okrągłostołowych hierarchów w Polsce, oraz dla postkomunistycznych i liberalnych przywódców politycznych, kość niezgody. “Radio Maryja to duży problem.” – powiedział kard. Glemp, który na pytanie czy wyobraża sobie Radio Maryja bez o. Rydzyka, ujawnił, że “taki właśnie był mój postulat”.

Kardynał Glemp, który jak wiadomo nie zrobił nic aby w czasie największych możliwości czasu tzw. przemian ustrojowych stworzyć pod patronatem Kościoła wiarygodne, niezależne, ogólnokrajowe media, skarży się na dzieła ojca Tadeusza Rydzyka. W rozmowie na temat sytuacji finansowej toruńskiej rozgłośni, kard. Glemp powiedział, że “Ojciec Rydzyk jest w tej dziedzinie sprytny. Większość założonych przez niego instytucji kryje się za osobowością prawną zgromadzenia zakonnego. Kiedyś zapytałem go o status telewizji “Trwam”. Dał mi delikatnie do zrozumienia, że to nie jest dziedzina, którą miałbym prawo się interesować.”

W swoim ataku na Radio Maryja, kard. Glemp stanął po stronie jawnych wrogów Polski i katolicyzmu. To nie kto inny tylko reaktywowana w 2007 roku w Polsce po 70 latach nieobecności żydowska loża masońska B’nai B’rith wyraziła podobne życzenie likwidacji Radia Maryja. Podczas spotkania inauguracyjnego w Warszawie w pierwszym krótkim komunikacie stwierdzono, że “Omówiono m.in. sprawę ustawodawstwa dotyczącego zwrotu mienia oraz kwestie związane z Radiem Maryja i Telewizją Trwam.”

W przeciwieństwie do znanej niechęci do ludzi i ich dzieł pragnących prawdziwego dobra Ojczyzny, niechęci tak wyraźnie wypowiedzianej w wywiadzie dla dziennikarzy niemieckiego tygodnika (wydawcą Newsweeka jest Axel Springer Polska), kardynał Glemp niezwykle przychylnie wypowiada się natomiast o postkomunistycznych prezydentach RP: o Wojciechu Jaruzelskim, który zdaniem kardynała „po swojemu kocha Ojczyznę”, oraz Aleksandrze Kwaśniewskim, który „jest bardzo zdolnym, czytelnym politykiem”.

Na więcej rewelacji kardynała Glempa czekamy po opublikowaniu całego wywiadu w poniedziałkowym wydaniu Newsweeka.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie newsweek.pl
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22273 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]