Aktualizacja strony została wstrzymana

W Jerozolimie brakuje koszernych autobusów

Prawowierne Żydówki powinny podróżować autobusami zgodnie z zasadami koszerności. Czyli na końcu pojazdu – uznał izraelski Rabiniczny Komitet Transportu

Organizacja ta, której zadaniem jest czuwanie nad odpowiednim zachowaniem w środkach transportu publicznego, rozprowadza właśnie specjalne ulotki wśród uczennic ortodoksyjnych żydowskich szkół w Jerozolimie. Rabini wzywają w nich młode Żydówki do siadania w tylnej części pojazdów. Powinny to robić nawet w „niekoszernych autobusach”.

Ulicami Jerozolimy jeżdżą bowiem dwa rodzaje autobusów. Zwykłe i koszerne. W tych ostatnich po przyjechaniu na przystanek kierowca otwiera przednie i tylne drzwi. Przednimi wchodzą panowie, tylnymi panie, którym nie przystoi jechać razem z obcymi mężczyznami. W zwykłych autobusach otwierają się tylko drzwi przednie, a kierowca pobiera opłatę od wszystkich wchodzących.

Jak napisał izraelski dziennik „Jediot Ahronot”, Rabiniczny Komitet Transportu postanowił zatem wezwać młode dziewczyny, aby w sytuacji, gdy muszą skorzystać ze zwykłego autobusu, po zapłaceniu za przejazd – nie zważając na niewygodę – przepychały się na tył pojazdu. Powinny również zachęcać do tego swoje koleżanki. „Dzięki przestrzeganiu tych zasad skromności i świętości zyskacie natchnienie wszechobecności boskiej, a także obfitość bogactwa, szczęścia i wszystkiego, co dobre” – napisali rabini do izraelskich nastolatek.

Za: Rzeczpospolita | Piotr Zychowicz 08-07-2008, ostatnia aktualizacja 08-07-2008 04:17

„W Jerozolimie brakuje koszernych autobusów”

Skip to content