Rosyjscy dysydenci: Niezależność Polski jest zagrożona

Władimir Bukowski, Natalia Gorbaniewska i inni niezależni rosyjscy działacze i publicyści ogłosili list otwarty, w którym wyrazili zaniepokojenie przebiegiem śledztwa w sprawie tragedii smoleńskiej.

– Jesteśmy zdziwieni i poważnie zaniepokojeni przebiegiem śledztwa, które miało wyjaśnić okoliczności i przyczyny katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem. Powstaje wrażenie, że władze rosyjskie nie są zainteresowane wyjaśnieniem wszystkich przyczyn katastrofy, zaś władze polskie powtarzają zapewnienia o „pełnej otwartości” strony rosyjskiej, niczego się od niej faktycznie nie domagając i tylko cierpliwie oczekują, aż z Moskwy nadejdą dawno obiecane im materiały – można przeczytać w liście, który wydrukowała „Rzeczpospolita”. Podpisali się pod nim m.in. dysydenci z czasów komunizmu Władimir Bukowski, Natalia Gorbaniewska oraz Wiktor Fajnberg, a także były doradca Władimira Putina, Andriej Iłłarionow

– Trudno się pozbyć wrażenia, że dla rządu polskiego zbliżenie z obecnymi władzami rosyjskimi jest ważniejsze, niż ustalenie prawdy w jednej z największych tragedii narodowych. Wydaje się, że polscy przyjaciele wykazują się pewną naiwnością, zapominając, że interesy obecnego kierownictwa na Kremlu i narodów sąsiadujących z Rosją państw nie są zbieżne – czytamy dalej. Działacze wyrazili także swoje zaniepokojenie o niezależność Polski. – Dzisiaj, i jutro może się okazać poważnie zagrożona. Mamy nadzieję, że obywatele Polski ceniący swoją wolność potrafią ją obronić. Także przy urnach wyborczych – napisali.

sks

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/rosyjscy_dysydenci_niezaleznosc_polski_jest_zagrozona

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content