Virginia: Biskup wiedział o pomocy organizacji katolickiej w przeprowadzeniu aborcji?

Biskup Francis X. DiLorenzo z diecezji Richmond w stanie Virginia wiedział o przyłożeniu przez charytatywną organizację katolicką ręki do przeprowadzenia aborcji u nastolatki – wynika z treści wielu wypowiedzi w sprawie 16-letniej nielegalnej imigrantki z Gwatemali, znajdującej się pod opieką organizacji Commonwealth Catholic Charities of Richmond (CCR).

Steve Neill, rzecznik prasowy biskupa, powiedział, że biskup DiLorenzo „został błędnie poinformowany, że wszystko już zostało ustalone i że nic nie można już było zrobić aby zatrzymać [aborcję=zabicie dziecka]”, i dodał, że biskupowi jest „bardzo przykro z powodu tego całego incydentu”.

O zaplanowanym usunięciu ciąży [=zabiciu poczętego dziecka], biskup dowiedział się 17 stycznia br. na jeden dzień przed zaplanowanym terminen. Nastolatka znajdowała się w tym czasie pod opieką diecezjalnej organizacji katolickiej. Rzecznik prasowy Neill przyznał, że dyrektor organizacji, Joanne Nattrass wiedziała o zaplanowanej aborcji. Gdy na drugi dzień o fakcie dokonania aborcji napisał dziennik The Washington Post, dyrektor stwierdziła, iż „jest tym bardzo poruszona i że jest był to akt przeciwko wszystkiemu, co ona jako dyrektor katolickiej organizacji charytatywnej się opowiada”. „To jest bardzo niezręczna, embarasująca sytuacja” – przyznaje rzecznik Neill. „Życie ludzie zostalo odebrane i [biskup] oczywiście nie lekceważy sobie tego. Biskup jasno wypowiada się przeciwko aborcji”.

Do ustalenia pozostaje jednak kto zapłacił za przeprowadzenie aborcji, bowiem dyrektorka Nattrass stwierdzając, że choć fundusze nie pochodziły ani z Diecezji ani z CCR, nie chciala ujawnić ich źródła. Nastolatka znajdująca się pod opieką CCR była tam przekazana przez federalną instytucję Office of Refugee Resettlement in the Department of Health and Human Services, a prawo federalne zabrania korzystania z funduszy federalnych na przeprowadzanie aborcji.

Wyjaśnienia wymaga też kwestia legalności podpisanych przez CCR dokumentów zezwalających na przeprowadzenie aborcji przez osobę nieletnią, gdyż w stanie Virginia zgodę taką mogą podpisać tylko rodzice, a ci przebywali poza Stanami Zjednoczonymi.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content