Nowy Jork: Władze szkolne zawiesiły w prawach ucznia za noszenie różańca

Aktualizacja: 2010-05-20 3:19 pm

Uczeń szkoły Oneida Middle School w Schenectady w stanie Nowy Jork został zawieszony za odmowę zdjęcia z szyi różańca.

Raymond Hosier zaczął nosić różaniec “aby uczcić pamięć mojego brata i wujka” – starszy brat zginął w wypadku samochodowym pięć lat temu, a wujek zmarł na raka dwa tygodnie temu. Jednak publiczne noszenie różańca nie spodobało się władzom szkolnym, które nakazały zdjęcie go. Gdy uczeń nie zastosował się do żądania, został on 19 maja br. zawieszony w prawach i odesłany do domu. “Nie wydaje mi się w porządku, by wyrzucać mnie ze szkoły za noszenie różańca” – powiedział Raymond. Jednak władze szkolne tłumaczą się, że noszenie różańca wzbudziło ich podejrzenie o to, że uczeń może należeć do… gangu. W wywiadzie dla stacji telewizyjnej Fox23News, przedstawiciel wydziału oświaty miał powiedzieć, że “regulamin szkolny zabrania noszenia przez uczniów różańca, z uwagi na podejrzenia o przynależność do gangu.”

“Bardzo mnie rozzłościło zawieszenie mnie w prawach ucznia za noszenie różańca, i powiedziałem im, że nie należę do żadnego gangu.” – wyjaśnia Raymond. W swoich prawach wspiera go matka, Chantal Hosier, która wyjaśnia, że jej syn jest spokojnym uczniem przynoszącym ze szkoły najlepsze oceny, i że “Ma on prawa obywatelskie: ma on prawo do wyrażania swoich przekonań religijnych.”

Matka miała dzisiaj spotkać się z władzami szkolnymi celem wyjaśnienia sprawy. “Mam nadzieję, że pozwolą oni na noszenie różańca, bez zawieszania mego syna w prawach ucznia.” – dodaje.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Fox23News
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21882 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]