Tolerancja po żydowsku: Centrum Wiesenthala niszczy w Jerozolimie muzułmański cmentarz, by postawić “Muzeum Tolerancji”

Aktualizacja: 2010-05-19 6:21 pm

W Jerozolimie w pośpiechu rozkopano średniowieczny cmentarz muzułmański, gdzie spoczywały szczątki ponad 1000 osób. Na miejscu nekropolii ma powstać Muzeum Tolerancji. To wbudziło protesty nawet wielu Izraelczyków, nie mówiąc o Arabach.

Z cmentarza w zachodniej części Jerozolimy muzułmanie nie korzystali od 1948 roku, czyli od czasu zajęcia jej przez Izraelczyków. Dopiero niedawno zapadła decyzja, by rozkopać teren średniowiecznej muzułmańskiej nekropolii, aby w jej miejscu wybudować Muzeum Tolerancji.

Pomysł muzeum podsunęło Centrum Szymona Wiesenthala, zajmujące się także dokumentacją i rozliczaniem zbrodni z okresu Holokaustu. Inicjatywa ta budzi sprzeciw nie tylko muzułmanów, ale także wielu Izraelczyków, w tym znanych naukowców. Próbowali oni wstrzymać budowę muzeum, jednak Sąd Najwyższy zezwolił na jej kontynuację.

Dziennik “Haaretz” publikuje zdjęcia z rozkopanych pod budowę muzeum terenów. Widać na nich odkopane szkielety. Świadkowie wydarzenia twierdzą, że robotnicy w pośpiechu usuwali ludzkie szczątki, bo inwestorzy chcą dokończyć inwestycję jak najszybciej.

Przeciwnicy tego projektu przypominają, że cmentarz żydowski po muzułmańskiej stronie jest stale pielęgnowany, a wcześniej został odnowiony. Z kolei Centrum Szymona Wiesenthala utrzymuje, że prace na terenie cmentarza rozpoczęto zgodnie z przepisami i zaprzecza doniesieniom „Haaretza”. Nie podaje jednak liczby zniszczonych w czasie wykopalisk szkieletów.

eMBe/gazeta.pl/haaretz.com

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Skandal w Jerozlimie. Cenrum Wiesenthala niszczy muzułmański cmentarz, by postawić Muzeum Tolerancji»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21849 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]