USA: ekskomunika zakonnicy, która poparła aborcję

Aktualizacja: 2010-05-18 10:43 pm

Biskup Phoenix ogłosił, że zakonnica, która jest administratorem szpitala katolickiego St. Joseph Hospital and Medical Center w Phoenix ściągnęła na siebie automatycznie ekskomunikę z powodu zaakceptowania aborcji przeprowadzonej u kobiety będącej w 11 tygodniu ciąży.

Bp Thomas J. Olmstead poinformował, że ekskomunika dotyczy wszystkich, którzy z tą aborcją mieli cokolwiek wspólnego i którzy bronią decyzji siostry.

W 2009 r. gazeta „The Arizona Republic” donosiła, że siostra Margaret McBride, pełniąca wówczas funkcję zastępcy dyrektora w szpitalu pod wezwaniem św. Józefa w Phoenix przyłączyła się do komisji etycznej, twierdzącej, że lekarze i personel medyczny, który miał przeprowadzić aborcję w I trymestrze ciąży, nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności moralnej, gdyż życie matki było poważnie zagrożone. Kobieta chorowała na nadciśnienie płucne.

W szpitalu p.w. św. Józefa w Phoenix obowiązują dwie dyrektywy dot. aborcji. Pierwsza z nich stanowi, że szpital nie może bezpośrednio dokonywać aborcji w żadnych okolicznościach, nawet dla ratowania życia matki i druga stanowi, że pozwala się lekarzom na podjęcie wszelkiego niezbędnego leczenia, czy też operacji, które mają ratować życie ciężko chorej kobiety będącej w ciąży, nawet jeśli grozi to śmiercią dziecka poczętego.

Lekarze tłumaczą się, że postąpili zgodnie z drugą dyrektywą.

Jednak biskup uważa, że dopuszczono się czynu niedozwolonego, gdyż dziecko poczęte w łonie kobiety potraktowano jak „chorobę”, którą dla ratowania życia matki, rzekomo należało szybko usunąć. Podkreślił, że medycy powinni byli podjąć wszelkie możliwe leczenie w celu ratowania życia kobiety, ale nie bezpośrednio uśmiercając dziecko. Jego zdaniem cel nigdy nie uświęca środków. Hierarcha dał również wyraźnie do zrozumienia, że siostra zakonna, a także wszyscy katolicy, którzy uczestniczyli w akcji uśmiercenia dziecka w łonie chorej kobiety, zaciągnęli na siebie automatycznie ekskomunikę. – Kościół katolicki będzie bronił życia i mówił o złu aborcji bez kompromisu. Musi on działać właściwie, nawet jeśli niektórzy jego członkowie nie są w stanie sprostać temu obowiązkowi – podkreślił hierarcha.

Siostra McBride została usunięta ze stanowiska. Zajęła mniej eksponowaną funkcję w administracji.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21801 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]