Kard. Rigali: Kościół nigdy ”nie usprawiedliwi” zachowania homoseksualnego

Arcybiskup Filadelfii (USA) kard. Justin Rigali powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi LifeSiteNews.com w ubiegłym tygodniu podczas kongresu eucharystycznego w Quebecu (Kanada), że Kościół nigdy „nie usprawiedliwi” zachowania homoseksualnego.

Zapytany o to, dlaczego w Kościele katolickim coraz częściej obecne są pewne elementy dotyczące seksualności człowieka, które sprzeciwiają się tradycyjnemu nauczaniu, kardynał odparł, że to nie Kościół jako taki, lecz poszczególni członkowie tego Kościoła nauczają w ten sposób.

– Wracamy do czasów św. Pawła. Św. Paweł powiedział kiedyś, że pojawią się nauczyciele (…) którzy będą występować z różnymi doktrynami. Takie rzeczy działy się już w historii Kościoła i historii dziejów, i będą miały miejsce nadal – powiedział hierarcha.

Kardynał stwierdził, że „usprawiedliwianie” zachowań homoseksualnych a nawet gorszych od nich tzw. małżeństw homoseksualnych byłoby rzeczą nienormalną.

Kościół akceptuje ludzi takimi jakimi są. Jezus powiedział, że Kościół jest jak sieć, która wciąga każdego. Każdy należy do Kościoła. Są w nim grzesznicy, są święci, są ludzie ze złymi ideami. A mimo to Kościół stale głosi to co Jezus nauczał.

– Nie ma w Kościele miejsca na przyjmowanie nienormalnych idei. Jest miejsce na to, by przyjąć, zrozumieć, pokochać ludzi jacy by oni nie byli. Nie mówi się im, że usprawiedliwia się to, co oni popierają. To zupełnie co innego. To absolutnie co innego – podkreślił hierarcha.

Kard. Rigali, który jest również przewodniczącym Komitetu Obrony Źycia w Episkopacie USA zasugerował, że niezależnie od rozmiarów presji Kościół nie zmieni swego nauczania.

Są tacy, którzy uważają, że Kościół jest nietolerancyjny. To nieprawda! Akceptujemy ludzi, ale nie możemy sprzeniewierzyć się Chrystusowi. Nie zaakceptujemy małżeństw homoseksualnych. Kościół to już wyjaśniał wielokrotnie i wciąż będzie musiał to czynić.

Odpowiadając na sugestię, że Kościół naucza o rzeczach, które są wbrew trendom kulturowym hierarcha stwierdził, że Kościół musi głosić słowo Boże – jak to mawiał św. Paweł – w porę i nie w porę. – Jednak jest to coś o czym musimy nauczać w sposób jak najbardziej efektywny, ze zrozumiałością, pobożnością i delikatnością – dodał kard. Rigali

Doświadczamy piękna ludzkiej seksualności. Wyjaśniamy plan Boży. Próbujemy zrozumieć ludzi, którzy mają skłonności homoseksualne. Próbujemy im pomóc, próbujemy nie mówić im frazesów, lecz opowiadać o tym jaki jest plan Boży i jak mogą sprostać życiu – stwierdził kardynał.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl

Skip to content