Zorganizowany szmugiel starodruków z Iraku do Izraela

Aktualizacja: 2008-06-27 1:28 pm

Około 300 niezwykle wartościowych i rzadkich książek o tematyce judaistycznej, pochodzących nawet z XV wieku, zostało nielegalnie przewiezionych z Iraku do Izraela – przyznaje szczerze izraelska agencja informacyjna JTA, powołując się na pismo Haaretz.

Książki mające, jak twierdzi JTA, być “skonfiskowane przez policję reżimu Saddama Husseina”, zostały poważnie naruszone w agresji amerykańskiej na Irak w 2003 roku. Część z nich władze amerykańskie przetransportowały do waszyngtońskiej Biblioteki Kongresu, część natomiast, wraz z innymi dobrami kultury irackiej, stało się łupem złodziei i różnego rodzaju handlarzy.

Jednym z nich był urodzony w Iraku Żyd – Mordechai Ben-Porat, który zaaranżował proceder szmuglu książek bezpośrednio do Izraela. “W końcu władze amerykańskie wykryły jego działalność i zakazały dalszych przesyłek. Ben-Porat przeszmuglował pozostałą część książek” – stwierdza z satysfakcją pismo Haaretz.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2159 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]