Polacy zebrani pod Pałacem Prezydenckim żądają prawdy

Kilka tysięcy protestujących, którzy zebrali się przed Pałacem Prezydenckim, domagali się od premiera Donalda Tuska powołania międzynarodowej komisji mającej zbadać przyczyny wypadku pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

„Ze względu na wyjątkową wagę dla Polski katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w dniu 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński, i osoby kierujące najważniejszymi Instytucjami Państwa Polskiego, i ponieważ miało to miejsce nie w Polsce, lecz na terenie innego państwa – zwracam się do Pana, Panie Premierze, o powołanie niezależnej, Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy” – napisano w liście otwartym, podpisywanym na Krakowskim Przedmieściu przez licznie zgromadzonych Polaków.

Inicjatywa powołania niezależnej międzynarodowej komisji jest dziełem społecznego „Ruchu 10 kwietnia”, a zbieraniem podpisów pod listem zajmuje się przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej, prof. dr hab. Jacek Trznadel. (Pod listem można podpisać się tutaj.)

W liście zaznaczono, że „wnioski takiej Komisji, z udziałem najlepszych światowych ekspertów, miałyby podstawowe znaczenie dla opinii publicznej i dla historii”. Po odczytaniu listu, zgromadzeni przed Pałacem skandowali: „żądamy”, „chcemy prawdy”, a także śpiewali hymn narodowy i modlili się.

Zdaniem większości Polaków, zarówno strona polska, jak i rosyjska nie prowadzą śledztwa w sposób mogący wystarczająco i rzetelnie zbadać przebieg katastrofy. Przy zupełnej bierności strony polskiej, rząd Donalda Tuska w sposób bezczelny okłamuje społeczeństwo polskie, na przykład zapewniając z trybuny sejmowej, że przeszukano i zabezpieczono teren katastrofy, podczas gdy cały czas, przez prawie miesiąc po tym tragicznym wydarzeniu, teren nie jest ogrodzony, nie jest strzeżony, jest swobodnie dostępny i stanowi otwarty teren amatorskich poszukiwań okolicznych mieszkańców, którzy znajdują szczątki samolotu, rzeczy osobiste ofiar, a nawet liczne szczątki ciał ofiar. Te bulwersujące obrazy wzburzyły opinię publiczną, jednak dla marszałka Komorowskiego nie są one „wielkim problemem” („To nie jest wielki problem. Sugeruję umiar”), który dodał, że ze strony rosyjskiej, która w oczywisty sposób traktuje pozostałe szczątki ludzkie jak niepotrzebne śmieci, „nie dostrzega braku szacunku”. Marszałek Komorowski startuje jako kandydat na Prezydenta.

Rząd Donalda Tuska, pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Bronisław Komorowski oraz szerzej wszyscy bez wyjątku posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy cztery dni temu głosowali przeciwko powołaniu takiej międzynarodowej komisj, dopuścili się licznych zaniedbań oraz bezpośrednich działań przeciwko interesom Polski.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: TVPInfo | http://www.tvp.info/informacje/polska/pod-palacem-zadaja-miedzynarodowej-komisji/1772395

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content