Pamiętajmy o ofiarach sowieckich żołnierzy – Wojciech Wencel

Aktualizacja: 2010-05-9 9:40 am

Rosjanie w towarzystwie Bronisława Komorowskiego świętują dziś na Placu Czerwonym w Moskwie rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Kremlowscy politycy postanowili budować tożsamość Rosji na osiągnięciach Stalina. Mówią, że 65 lat temu przywrócili światu pokój, choć Polsce przynieśli kolejną okupację, której ofiarami, zwłaszcza w latach 1944-1963, padło wielu żołnierzy AK, NSZ i cywilnych patriotów. Składają hołd Armii Czerwonej – tej samej, która we wrześniu 1939 roku wspólnie z wojskami III Rzeszy rozpętała II wojnę światową, wkraczając na terytorium niepodległej Polski.

Także w naszym kraju są ludzie, którzy zapalają dziś znicze na mogiłach „młodych chłopców” z Armii Czerwonej. Tych samych „młodych chłopców”, którzy w 1945 roku „daleko od domu” w myśl zasady „krew nie woda” masowo gwałcili polskie kobiety. Była to praktyka szczególnie okrutna. Zwłaszcza na Śląsku i na Kaszubach Polki były gwałcone przez całe grupy czerwonoarmistów, kilku- a nawet kilkunastokrotnie, na oczach dzieci, mężów, rodziców, dziadków, rodzeństwa. Czynów tych dokonywano nie tylko na młodych dziewczynach i dojrzałych kobietach, także na kilkuletnich dziewczynkach i staruszkach. Powszechną praktyką Sowietów było ponadto okradanie polskich gospodarstw. Zdarzały się również przypadki mordowania niepokornych.

Zamiast czcić pamięć żołnierzy Armii Czerwonej – najeźdźców, złodziei i gwałcicieli – uczcijmy pamięć tych Polek i Polaków, którzy padli jej ofiarami.

Wojciech Wencel

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21430 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]