Czy Zachód boi się latać do Rosji?

Aktualizacja: 2010-05-8 10:58 pm

Premier Włoch Silvio Berlusconi oficjalnie potwierdził informację, że odwołał swój wyjazd do Moskwy na niedzielne uroczystości z okazji 65.rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Szef rządu poinformował o tym w sobotę prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Oficjalnie podaną przyczyną tej nagłej decyzji podjętej dosłownie “za pięć dwunasta” jest konieczność walki z kryzysem finansowym, ale trudno sobie wyobrazić, by akurat w niedzielę, tak bardzo to zajmowało Berlusconiego, by odwoływał wcześniej planowaną wizytę w jednej z dwóch najważniejszych stolic świata. Ale nie tylko Berlusconi odwołał swą wizytę. Portal internetowy “Gazieta.Ru” poinformował, że wizytę w Rosji odwołał prezydent Francji, tłumacząc to kryzysem finansowym w Europie. Wcześnej rosyjskie media poinformowały, że do Moskwy – z różnych względów – nie przyjadą premier Wielkiej Brytanii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Na obchodach nie będzie również przywódców Białorusi, Ukrainy i Mołdawii, którzy chcą odbierać rocznicowe defilady w swoich krajach. Pierwotnie planowano, że w moskiewskich uroczystościach weźmie udział około 30 prezydentów i premierów.

W tej sytuacji jednymi z najdostojniejszych gości Władimira Putina będą pełniący obowiązki prezydenta, Bronisław Komorowski oraz pełniący obowiązki Polaka, Wojciech Jaruzelski. Oczywiście kryzys greckich finansów jest sprawą poważną, ale najważniejsze decyzje już zapadły, poza tym światowi przywódcy mogliby także i w Moskwie wymieniać się poglądami na ten temat, dlatego trudno oprzeć się wrażeniu że kryzys ten pełni obowiązki chmury wulkanicznego pyłu, która jak pamiętamy uniemożliwiła przyjazd zachodnim politykom do Krakowa. Rodzą się w związku z tym pytania, dlaczego politycy Ci nie chcą lub nie moga udać się do Moskwy? Czy boją się latać samolotami, czy może mają wiedzę o czymś, co czyniłoby ich obecność u boku Putina i Miedwiediewa, niezręczną?

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21423 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]