Prof. Materski: Przekazane przez Moskwę akta dotyczące zbrodni katyńskiej nie poszerzają naszej wiedzy

Aktualizacja: 2010-05-8 12:10 pm

Przekazane przez prezydenta Miedwiediewa akta dotyczące Katynia są już znane i jawne, zatem ich przekazanie to “bez wątpienia ładny gest”, lecz nie poszerzający naszej wiedzy na temat Katynia – twierdzi prof. Wojciech Materski, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.

Nagłośnione medialnie przekazanie przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa 67 tomów akt śledztwa, prowdzonego przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej w latach 1990-2004, marszałkowi i pełniącemu obowiązku prezydenta RP Bronisławowi Komorowskiemu, niczego nie wnosi w stan naszej wiedzy, gdyż są to dokumenty nie posiadające wcześniej klauzuli tajności i były historykom znane.

“Kontaktowałem się z Moskwą dosłownie przed chwilą i wiem, że przekazane zostały kserokopie, i że data uwierzytelnienia, która na nich figuruje, to 30 kwietnia 2010 roku, czyli zostały uwierzytelnione specjalnie na tę wizytę. Zbieżność jest bardzo znaczna z tymi aktami, które do tej pory poznaliśmy, czyli z 67 aktami procesu. 112 nadal pozostaje nieznanych; domagaliśmy się właśnie ich odtajnienia i przekazania nam” – powiedział PAP prof. Materski.

Prof. Materski uważa, że przekazane akta tworzą bardzo ważny zbiór ułatwiający historykom dostęp do dokumentów, jednak strona polska cały czas czeka na oddajnienie pozostałych akt, przede wszystkim skandalicznego z polskiego punktu widzenia, uzasadnienia wyroku o umorzeniu w 2004 roku śledztwa.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Dziennik - Gazeta Prawna
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21385 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]