Prof. Materski: Przekazane przez Moskwę akta dotyczące zbrodni katyńskiej nie poszerzają naszej wiedzy

Przekazane przez prezydenta Miedwiediewa akta dotyczące Katynia są już znane i jawne, zatem ich przekazanie to „bez wątpienia ładny gest”, lecz nie poszerzający naszej wiedzy na temat Katynia – twierdzi prof. Wojciech Materski, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.

Nagłośnione medialnie przekazanie przez prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa 67 tomów akt śledztwa, prowdzonego przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej w latach 1990-2004, marszałkowi i pełniącemu obowiązku prezydenta RP Bronisławowi Komorowskiemu, niczego nie wnosi w stan naszej wiedzy, gdyż są to dokumenty nie posiadające wcześniej klauzuli tajności i były historykom znane.

„Kontaktowałem się z Moskwą dosłownie przed chwilą i wiem, że przekazane zostały kserokopie, i że data uwierzytelnienia, która na nich figuruje, to 30 kwietnia 2010 roku, czyli zostały uwierzytelnione specjalnie na tę wizytę. Zbieżność jest bardzo znaczna z tymi aktami, które do tej pory poznaliśmy, czyli z 67 aktami procesu. 112 nadal pozostaje nieznanych; domagaliśmy się właśnie ich odtajnienia i przekazania nam” – powiedział PAP prof. Materski.

Prof. Materski uważa, że przekazane akta tworzą bardzo ważny zbiór ułatwiający historykom dostęp do dokumentów, jednak strona polska cały czas czeka na oddajnienie pozostałych akt, przede wszystkim skandalicznego z polskiego punktu widzenia, uzasadnienia wyroku o umorzeniu w 2004 roku śledztwa.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Dziennik - Gazeta Prawna | http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/419554,prof_materski_o_przekazaniu_akt_katynskich_to_dokumenty_juz_znane.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content