Umowa z Rosją o wspólnym badaniu katastrof została zawarta w 1993 roku i dalej obowiązuje, lecz rząd o niej milczy

Aktualizacja: 2010-05-7 4:55 pm

Porozumienie między oboma krajami z lipca 1993 roku dotyczy ruchu samolotów wojskowych i wspólnego wyjaśniania katastrof. Przewiduje współpracę Polski i Rosji w takich przypadkach.

Porozumienie z 1993 roku nie zostało nigdy wypowiedziane – poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Sejmej. Ale mimo to rząd o nim milczy. Minął niemal miesiąc od katastrofy, a polskie władze nie wystąpiły do Rosji o wspólne śledztwo. I właściwie nie wiadomo nawet dlaczego.

Trudno uzyskać odpowiedź na to pytanie od polskich służb. Naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski odesłał dziennikarzy „Rzeczpospolitej” do rzecznika płk. Zbigniewa Rzepy. – Umowa nie ma zastosowania do katastrofy smoleńskiej, gdyż jest to porozumienie wojskowe, a śledztwo prowadzą rosyjscy prokuratorzy cywilni – stwierdził.

– Ta umowa nas nie obowiązuje – ucina z kolei rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, Mateusz Martyniuk. Polski rząd powołuje się na inną umowę, o pomocy prawnej z Rosją z września 1996 roku. Pozwala ona delegować polskich prokuratorów do rosyjskiego zespołu. Śledztwo zostawia jednak w rękach władz kraju gospodarza.

A artykułu 11 tego porozumienia nie trzeba komentować: „Wyjaśnienie incydentów lotniczych, awarii i katastrof spowodowanych przez polskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej FR lub rosyjskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej RP prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie”.

Według informacji przekazanych w czwartek przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta śledztwo może jeszcze potrwać kilkanaście miesięcy. Rosjanie przekazali Polakom ok. 500 stron materiałów z dochodzenia. Ale na razie nie dostaniemy czarnych skrzynek.

mm/Rzeczpospolita

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Jest umowa z RosjÄ… o wspólnym badaniu katastrof. RzÄ…d o niej milczy»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21350 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]