Izrael ćwiczy naloty na Iran

Izraelskie lotnictwo wojskowe przeprowadziło w tym miesiącu ćwiczenia na dużą skalę, symulujące najprawdopodobniej atak na irańskie instalacje nuklearne – podał „New York Times”, powołując się na przedstawicieli władz USA.

Według anonimowych informatorów gazety, ćwiczenia z udziałem ponad 100 izraelskich myśliwców F-16 i F-15 odbyły się w pierwszym tygodniu czerwca nad wschodnim akwenem Morza Śródziemnego i Grecją.

Jak zaznaczył „New York Times”, władze izraelskie nie zamierzają komentować tych doniesień. Rzecznik izraelskich sił zbrojnych oświadczył tylko, że lotnictwo „regularnie przeprowadza treningi różnych misji w ramach konfrontacji z wyzwaniami, wynikającymi z zagrożeń dla Izraela”.
 
Przedstawiciel Pentagonu, który według gazety został poinformowany o przebiegu izraelskich manewrów, powiedział, że jednym z ich celów było wypróbowanie taktyki bojowej, tankowania powietrznego i innych elementów ewentualnego uderzenia na irańskie obiekty nuklearne i rakiety dalekiego zasięgu. Ponadto chodziło o pokazanie, że Izrael jest gotów do podjęcia kroków militarnych, gdyby zawiodły inne wysiłki na rzecz wstrzymania przez Iran prac nad wzbogacaniem uranu.

– (Izraelczycy) chcieli, byśmy o tym wiedzieli, chcieli, by wiedzieli o tym Europejczycy i chcieli, by wiedzieli o tym Irańczycy. Wysyła się tu dużo sygnałów na różnych szczeblach – zaznaczył rozmówca „New York Times”.

Zachód oskarża Iran o dążenie do zdobycia broni atomowej, natomiast władze w Teheranie twierdzą, że ich program jądrowy ma pokojowy charakter.

Za: prawy.pl

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content