Izrael ćwiczy naloty na Iran

Aktualizacja: 2008-06-19 11:41 pm

Izraelskie lotnictwo wojskowe przeprowadziło w tym miesiącu ćwiczenia na dużą skalę, symulujące najprawdopodobniej atak na irańskie instalacje nuklearne – podał “New York Times”, powołując się na przedstawicieli władz USA.

Według anonimowych informatorów gazety, ćwiczenia z udziałem ponad 100 izraelskich myśliwców F-16 i F-15 odbyły się w pierwszym tygodniu czerwca nad wschodnim akwenem Morza Śródziemnego i Grecją.

Jak zaznaczył “New York Times”, władze izraelskie nie zamierzają komentować tych doniesień. Rzecznik izraelskich sił zbrojnych oświadczył tylko, że lotnictwo “regularnie przeprowadza treningi różnych misji w ramach konfrontacji z wyzwaniami, wynikającymi z zagrożeń dla Izraela”.
 
Przedstawiciel Pentagonu, który według gazety został poinformowany o przebiegu izraelskich manewrów, powiedział, że jednym z ich celów było wypróbowanie taktyki bojowej, tankowania powietrznego i innych elementów ewentualnego uderzenia na irańskie obiekty nuklearne i rakiety dalekiego zasięgu. Ponadto chodziło o pokazanie, że Izrael jest gotów do podjęcia kroków militarnych, gdyby zawiodły inne wysiłki na rzecz wstrzymania przez Iran prac nad wzbogacaniem uranu.

– (Izraelczycy) chcieli, byśmy o tym wiedzieli, chcieli, by wiedzieli o tym Europejczycy i chcieli, by wiedzieli o tym Irańczycy. Wysyła się tu dużo sygnałów na różnych szczeblach – zaznaczył rozmówca “New York Times”.

Zachód oskarża Iran o dążenie do zdobycia broni atomowej, natomiast władze w Teheranie twierdzą, że ich program jądrowy ma pokojowy charakter.

Za: prawy.pl

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2129 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]