Nowe systemy śledzenia klientów centrów handlowych przy pomocy… ich własnych telefonów komórkowych

Coraz więcej centrów handlowych w Wielkiej Brytanii instaluje i uruchamia specjalne systemy służące do monitorowania wchodzących i przebywających w sklepach klientów. Śledzenie każdego kroku klienta odbywa się za pomocą… ich własnych telefonów komórkowych i pozwala na zbieranie wielu cennych informacji, jak określenie dokładnego czasu wejścia do centrum, odwiedzanych przez klienta sklepów, a nawet precyzyjnego monitorowania drogi jaką poruszali się. Wszystko to ma służyć „poprawie obsługi klienta”, czyli powiększeniu zysków handlowych, nie zwracając uwagi na protesty osób dostrzegających niebezpieczeństwa i koszty społeczne tego typu inwigilacji.

Zarówno firmy nadzorujące systemy jak i menadżerowie obiektów handlowych twierdzą i uspokajają, iż „system nie może zbierać personalnych informacji o każdym właścicielu komórki”, to jednak już na obecnym poziomie ustalane są dane w dużym stopniu identyfikujące klienta, np. zbierając informację z jakiego kraju on pochodzi.

W jednym tylko mieście Portsmouth, już dwa duże centra handlowe (m.in. Gunwharf Quays) posiadają systemy monitorujące klientów, a w ciągu miesiąca zainstalowany on będzie w kolejnych trzech centrach.

Mechanizm działania systemu monitorującego i dokładnej lokalizacji telefonu komórkowego polega na triangulacji sygnału pochodzącego z trzech odbiorników. Około 20 małych, 30-centymetrowych anten, zamkniętych w nie rzucające się w oczy beżowe plastikowe pudełka zainstalowane na ścianach obiektu handlowego, odbiera sygnał telefonu komórkowego identyfikując go za pomocą unikalnego dla każdego telefonu codu IMEI. Władze brytyjskie z biura The Information Commissioner’s Office – ICO z pewną rezerwą wydały zezwolenie na zastosowanie nowej technologii, zdając sobie sprawę, iż co prawda nie można bezpośrednio ustalić numeru telefonu przy pomocy kodu IMEI – gdyż dostęp do tych informacji ma oficjalnie jedynie dostawca usług telefonicznych – to jednak istnieje możliwość połączenia tego systemu z innymi systemami, które dane te posiadają, co stworzy niebezpieczną sytuację możliwości dokładnego śledzenia każdego tak zidentyfikowanego obywatela.

System działa doskonale nawet jeśli właściciel telefonu nie używa go, gdyż telefon wysyła co kilka minut sygnał do sieci komórkowej. Jedynym sposobem uniknięcia tego typu monitorowania jest wyłączenie komórki przed wejściem do centrum handlowego.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content