Kolejne skandale związane ze śledztwem: Co Rosjanie piszą w protokołach o ofiarach katastrofy

Aktualizacja: 2010-05-5 9:39 pm

Sekcje zwłok przeprowadzał „lekarz zakładu medycyny sądowej w Moskwie”, przyczyną śmierci były „mnogie obrażenia”, a zgon nastąpił o godz. 8:50. Takie zapisy znalazły się w protokołach oględzin trzech ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i w protokołach przesłuchań ich bliskich.

Z protokołów rodziny ofiar nie uzyskały wyjaśnień. Mnożą się za to pytania.

Protokoły, do których dotarła „Rz” wzbudzają poważne pytania. Pierwsze z nich dotyczy czasu katastrofy. Według pierwszych informacji maszyna TU-154m rozbiła się o godz. 8:56 polskiego czasu. Z kolei w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk w trakcie konferencji prasowej poinformował, że czarne skrzynki przestały pracować o 8:41. Jednostki ratownicze pojawiły się na lotnisku po godz. 9:00. Skąd więc godzina wpisana przez „lekarza zakładu medycyny sądowej” w Moskwie?

– Lekarz przyjął godzinę katastrofy, która była najbardziej prawdopodobna – uważa były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. A były prokurator krajowy Kazimierz Olejnik zastanawia się, od kogo lekarz przeprowadzający sekcję uzyskał tę informację. – Sam może podać ten czas w przybliżeniu – tłumaczy. Tych pytań nie chciał komentować rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.

Drugą sprawą wynikającą z protokołów, która każe stawiać poważne znaki zapytania jest udział w dochodzeniu polskich śledczych. W trzech opisywanych dokumentach nic nie ma na ten temat. Rosyjski lekarz opisywał sytuację w liczbie pojedynczej („stwierdziłem”) – Dopóki nie zobaczymy tego dokumentu i nie będzie on przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego, nie będziemy sprawy komentować – ucina płk Rzepa.

Jednocześnie rzecznik wojskowej prokuratury przyznaje, że polscy śledczy nie dostali jeszcze dokumentów z sekcji. Nad pominięciem polskich ekspertów w protokołach zastanawia się Kazimierz Olejnik. – Powinny się tam znaleźć ich podpisy – tłumaczy.

Rozważa też wnioski z sekcji: „Nie można umrzeć z powodu mnogości obrażeń. Sekcja zwłok polega na tym, by konkretnie określić, co było przyczyną śmierci, np. uderzenie w głowę, rana cięta, kłuta”. Tym bardziej, że opisywane protokoły dotyczą osób, których ciała w wyniku katastrofy zostały nieznacznie uszkodzone.

mm/Rzeczpospolita

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Co Rosjanie piszÄ… w protokołach o ofiarach katastrofy»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21247 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]