Rosjanie przeprowadzili ofiarom katastrofy sekcję zwłok. Wyników nie pokazują polskim prokuratorom, rodzinom ofiar

Aktualizacja: 2010-04-28 2:46 pm

W pierwszą noc po katastrofie, jeszcze w Smoleńsku zbadano ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Później w Moskwie zrobiono sekcje pozostałych ciał. Wyniki znajdują się dokumentacji rosyjskiego śledztwa. Polscy prokuratorzy ich nie widzieli.

Ciało prezydenta zostało przebadane w nocy 10/11 kwietnia, jeszcze w Smoleńsku.

Badaniem ciał ofiar katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu zajęło się moskiewskie Biuro Ekspertyz Sądowych. Ze strony polskiej przy sekcjach zwłok obecny był kierownik Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie, dr Paweł Krajewski. Polscy prokuratorzy nie otrzymali jednak na razie wyników tych badań.

– Wystąpiliśmy o nie, ale wciąż ich nie mamy – potwierdza płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, która prowadzi polskie śledztwo w sprawie katastrofy. Według informacji „Rzeczpospolitej” natychmiast po katastrofie krajowa Prokuratura Generalna zwróciła się też do rosyjskiej prokuratury o pobranie od wszystkich ofiar próbek, które będą potrzebne do badań toksykologicznych.

Wyniki sekcji zwłok i badania toksykologiczne nie tylko dadzą odpowiedź na pytanie, co było bezpośrednią przyczyną śmierci ofiar katastrofy. – Pomogą wyjaśnić, dlaczego doszło do katastrofy – wyjaśnia płk Rzepa.

– Badania toksykologiczne pomogą ustalić – wskazać lub wykluczyć – m.in. obecność środków odurzających, w tym alkoholu i narkotyków, a także substancji psychotropowych w organizmie – tłumaczy dr Wojciech Lechowicz, kierownik Pracowni Analiz Toksykologicznych Zakładu Toksykologii Sądowej Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie.

Według fachowców ekspertyzy są w stanie określić obecność takich środków w organizmie od kilku do kilkunastu godzin przed wypadkiem. Oprócz ekspertów, pytania o przyczyny śmierci swoich bliskich stawiają rodziny ofiar.

Syn Anny Walentynowicz i córka Zbigniewa Wassermanna potwierdzają, że podczas identyfikacji ciał w Moskwie słowem nie wspomniano im o sekcji zwłok, ani nie pokazano odnośnie tego, żadnych dokumentów. – Nikt z nami na ten temat nie rozmawiał. A bardzo chcielibyśmy wiedzieć, jaka była dokładna przyczyna śmierci taty.

mm/Rp.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Po katastrofie ofiarom zrobiono w Rosji sekcję zwłok»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=21036 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]