“Grupa szybkiego reagowania” vel Policja Europejska już w 2013 roku

Aktualizacja: 2010-04-27 12:59 pm

Do 2013 roku ma powstać grupa szybkiego reagowania, składającą się z żołnierzy Francji, Niemiec i Polski czyli weimarska grupa bojowa. Potwierdzili to ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w czasie spotkania w niemieckim Bonn.

Ma to być jedna z kilku tego typu grup powstających w Unii Europejskiej. Według planów Polska ma w jej ramach wystawić dowództwo, batalion zmechanizowany oraz pododdziały wsparcia.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle powiedział, że tego typu grupy bojowe są w Europie niezbędne. “Europa musi być w stanie zareagować na kryzysy w świecie. W pierwszej kolejności chodzi o sposób dyplomatyczny, ale gdy okaże się to niezbędne, trzeba reagować militarnie. Dlatego tak ważna jest współpraca cywilno-wojskowa” – tłumaczył.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przypomniał, że tworzenie grup bojowych to również efekt uczenia się Europy na swoich błędach podczas kryzysów politycznych w latach ubiegłych. “Chodzi o to, by następnym razem Unia Europejska była zdolna do samodzielnego działania, aby w przyszłości nic takiego, co miało miejsce na Bałkanach w latach 90. nie powtórzyło się” – powiedział Sikorski.
W trakcie spotkania w Bonn ministrowie Trójkąta Weimarskiego ustalili też, że napiszą wspólny list do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sprawie wzmocnienia europejskiej polityki bezpieczeństwa. Postanowili również, że będą spotykać się na rozmowach częściej niż do tej pory.

Za: Polskie Radio -- [Org. tytuł: « Powstanie weimarska grupa bojowa»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=20998 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]