Aktualizacja strony została wstrzymana

Pierwsza niemiecka minister pochodzenia tureckiego przeciwko krzyżom w szkołach

Z ramienia centroprawicowej CDU ministrem w rządzie Dolnej Saksonii ma zostać wkrótce pierwsza na tak wysokim stanowisku polityk pochodzenia tureckiego. Jednak wprawiła w osłupienie swoich partyjnych kolegów oświadczeniem, że krzyże powinny zniknąć ze szkół publicznych.

– Dla chrześcijańskich symboli nie ma miejsca w publicznych szkołach – zadeklarowała Aygül Özkan, przyszła minister do współpracy międzynarodowej w rządzie landu Dolna Saksonia. Słowa te padły w wywiadzie, który ukazał się w tygodniku Focus. – Szkoła powinna być miejscem neutralnym – dodała i sprecyzowała, że muzułmańskiej chusty też nie powinno być widać w szkolnych klasach.

38-letnia Özkan zostanie pierwszą minister w Niemczech pochodzenia tureckiego.

– Symbole religijne, w szczególności krzyż, są uważane przez regionalnych działaczy CDU za znak edukacji w duchu tolerancji na bazie wartości chrześcijańskich – zadeklarował premier Dolnej Saksonii Christian Wulff.

– Politycy, którzy chcieliby wyłączyć krzyż ze szkół, powinni się zastanowić, czy jest dla nich miejsce w partii chrześcijańsko-demokratycznej – powiedział Stefan Müller z CSU, siostrzanej partii CDU, specjalista ds. integracji w grupie parlamentarnej Unia Chrześcijańska. Słowa wypowiedziane przez Özkan uznał za „tak bardzo aberracyjne, że przerażające”.

„Koło zaangażowanych chrześcijan” partii kanclerz Angeli Merkel (grupa posłów CDU/CSU w Bundestagu) było jeszcze bardziej kategoryczne oświadczając, że „eksperyment dotyczący zrobienia z muzułmańskiej kobiety ministra CDU w Dolnej Saksonii wydaje się, że nie udał się, zanim się jeszcze zaczął”.

Özkan nie jest jednak osamotniona w CDU. Wspiera ją minister odpowiedzialny za integrację w Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet. Powiedział, że jej nominacja jest znakiem wzrostu „wiarygodności CDU” w tej dziedzinie.

MaRo/La-croix.com

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/pierwsza_niemiecka_minister_pochodzenia_tureckiego_przeciwko_krz

Skip to content