Belgia: zamienią kościoły na meczety?

Aktualizacja: 2008-06-10 10:32 am

W Belgii pojawił się pomysł, aby kościoły katolickie, które są pozamykane lub świecą pustkami zamienić na meczety. Z propozycją taką wystąpił zastępca burmistrza Antwerpii Philip Heylen. Wezwał on urzędników miasta do „przełamania tabu” na temat niewykorzystywanych świątyń katolickich – donosi brytyjska gazeta „The Daily Telegraph”.

– To wyłaniający się problem, nad którym dyskusja w tej chwili nie jest jeszcze możliwa – stwierdził zastępca burmistrza. – Kościoły były budowane jako miejsca kultu i dlatego nie powinny być zamieniane na centra handlowe. Mamy pozytywne sygnały od członków wspólnoty muzułmańskiej, która jest otwarta na pomysł konwersji – dodał Heylen.

W Antwerpii jest obecnie 36 meczetów, jednak wiele z nich znajduje się w starych budynkach, które są zbyt małe lub brak w nich wyjść awaryjnych. Jednocześnie budowa nowych meczetów jest na etapie planowania.

Jak pisze korespondent gazety z Brukseli część muzułmanów obawia się, że projekt może doprowadzić do zwiększenia napięcia na tle etnicznym i religijnym. – Jest to niebezpieczne i doprowadzi jedynie do resentymentu – twierdzi jeden z muzułmanów przeciwny pomysłowi urzędnika. – Lepiej będzie utrzymać te miejsca kultu ściśle odseparowane od siebie – podkreśla.

Większość z 80 kościołów w Antwerpii została wybudowana w połowie XIX wieku. Ksiądz Jan z kościoła Sint-Willibrordus przyznał, że co prawda ławy kościelne są „znacznie bardziej puste niż 50 lat temu”, jednak odrzucił argument, jakoby chrześcijanie z Antwerpii byli na wymarciu.

Źródło: Telegraph.com.uk, AS

Za: PiotrSkarga.pl

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2090 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]