W stronę totalitarnego państwa: Cytologia i mammografia będą obowiązkowe?

Aktualizacja: 2010-04-21 11:03 am

Projekt nowelizowanych ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej i Kodeksu Pracy, przygotowywanych przez Ministerstwo Zdrowia, przewiduje, że pracujące kobiety będą musiały obowiązkowo wykonywać cytologię i mammografię.

Według ustaw, wszystkie pracujące kobiety w wieku od 25 do 59 lat przy badaniach okresowych będą zmuszone do wykonania cytologii, czyli badań mających wykryć raka szyki macicy. Panie w wieku od 50 do 69 lat będą zmuszone również do wykonania mammografi, czyli badań mających wykryć raka piersi. Koszty wszystkich badań ma pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wprowadzenia obowiązkowych badań w Polsce tłumaczone jest występowaniem jednych z najwyższych wskaźników w Europie zachorowalności na raka u kobiet. Jednak np. w Stanach Zjednoczonych w tym samym czasie rządowa agencja United States Preventive Services Task Force, składająca się z lekarzy i innych specjalistów, zarekomendowała, że kobiety w wieku od 40 do 50 lat nie muszą rutynowo przeprowadzać corocznych badań mammograficznych – jak to zalecano do tej pory –  a kobietom w wieku od 50-74 lat zalecono badania co dwa lata, zamiast dotychczas – co roku.

W świecie naukowym trwa gorąca dyskusja czy badania mammograficzne rzeczywiście wpływają pozytywnie na wskaźniki zdrowotności. “Nie ma badań, które w sposób przekonywujący rzeczywiście potwierdzałyby twierdzenie, że mammografia jest korzystna.” – mówi dr Donald A. Berry, szef departametnu biostatysyki w centrum badania raka M.D. Anderson Cancer Center w Houston. “Naukowe dowody na to, że mammografia przynosi pozytywne rezultaty, są bardzo słabe. Kobiety są przekonywane do przeprowadzania badań, bo w społeczeństwie wytworzono grozę raka piersi.” – dodaje dr Berry.

Inni naukowcy wskazują na drugą stronę mammografii, najczęściej pomijaną w mediach i celowo lekceważoną przez środowiska lekarskie, zainteresowane promowaniem kolejnych “rekomendowanych” procedur , mianowicie na realne niebezpieczeństwo promieniowania występującego podczas prześwietleń.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Polskie Radio
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=20730 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]