Lech Kaczyński: Wałęsa był Bolkiem

Aktualizacja: 2008-06-4 10:18 pm

Lech Wałęsa był agentem o pseudonimie “Bolek” – uważa prezydent Lech Kaczyński.
W wieczornym wywiadzie dla Polsatu, prezydent powiedział też, że mająca się niedługo ukazać książka o Wałęsie pokazuje “prawdę” o pewnych fragmentach jego życia. Prezydent zna tę prawdę “niezależnie od lektury” książki historyków IPN.

W książce Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka mają znaleźć się nieznane dotychczas dokumenty o Wałęsie z początku lat 70. na temat jego rzekomych kontaktów z SB.

Prezydent zastrzegł, że nie czytał jeszcze tej książki, ale “o Lechu Wałęsie swoje wie”.

– Nie jest to biografia wolna od jakichś słabości, chociaż w latach 80. (Wałęsa) był bez wątpienia przywódcą narodu – mówił Lech Kaczyński. Jak jednak dodał, ten fakt nie oznacza, że nie wolno o Wałęsie “pisać prawdy”.

Według prezydenta, cała sprawa budzi pytanie: “Czy społeczeństwu należy się papka informacyjna, czyli kłamstwo (…), czy demokratycznemu społeczeństwu należy się prawda”. – – Otóż ja mówię jasno – demokratycznemu społeczeństwu należy się prawda, nawet, jeżeli jest trudna – powiedział Lech Kaczyński.

Wałęsa jako TW “Bolek” znalazł się w 1992 roku na tzw. liście Macierewicza. W roku 2000 sąd uznał, że były prezydent nie był agentem bezpieki.

Źródło : PAP

Za: Rzeczpospolita | eb 04-06-2008, ostatnia aktualizacja 05-06-2008 03:37

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=2070 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]