Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy pyły wulkaniczne rzeczywiście zagrażają lotom? Linie lotnicze i piloci mówią, że nie

Piloci i linie lotnicze protestują przeciwko zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Europą i twierdzą, że loty na niższych wysokościach są „całkowicie bezpieczne”. – informuje brytyjski Daily Express.

Jeden z pilotów powiedział, że „Decyzja władz wydaje się być wyolbrzymiona. Nigdy wcześniej nie nastąpiło zamknięcie przestrzeni powietrznej na tak szerokim obszarze, powołując się na erupcje wulkanów, i należy zadawać pytania czy dowody [naukowe] na podjęcie tej decyzji mają mocne podstawy.”

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa i Air Berlin, holenderskie KLM oraz brytyjskie British Airways, w ciągu ostatnich kilku dni wysłały specjalne samoloty do testowania warunków lotu, i wszystkie stwierdziły, że warunki nie powodują uszkodzeń samolotów. Pomimo tych badań, władze Unii Europejskiej podtrzymują decyzje o zamknięciu przestrzeni powietrznej.

Zrzeszenie europejskich przewoźników lotniczych Association of European Airlines oraz zrzeszenie operatorów lotnisk  Airports Council International Europe wydały oświadczenie, w którym stwierdzają, że „Procedury w innych częściach świata dotyczące erupcji wulkaniczych, nie wymagają tego rodzaju restrykcji, które podjęto w Europie.”

Samolot Boeing 747 linii British Airways przeprowadził wczoraj w nocy lot testowy na wysokości 30 tysięcy stóp nad Atlantykiem, i po powrocie stwierdzono, że warunki nie zagrażają lotom.


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: DailyExpress | http://www.dailyexpress.co.uk/posts/view/170080/Angry-pilots-It-s-safe-for-us-to-fly-now/

Skip to content