Czy pyły wulkaniczne rzeczywiście zagrażają lotom? Linie lotnicze i piloci mówią, że nie

Aktualizacja: 2010-04-18 9:49 pm

Piloci i linie lotnicze protestują przeciwko zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Europą i twierdzą, że loty na niższych wysokościach są “całkowicie bezpieczne”. – informuje brytyjski Daily Express.

Jeden z pilotów powiedział, że “Decyzja władz wydaje się być wyolbrzymiona. Nigdy wcześniej nie nastąpiło zamknięcie przestrzeni powietrznej na tak szerokim obszarze, powołując się na erupcje wulkanów, i należy zadawać pytania czy dowody [naukowe] na podjęcie tej decyzji mają mocne podstawy.”

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa i Air Berlin, holenderskie KLM oraz brytyjskie British Airways, w ciągu ostatnich kilku dni wysłały specjalne samoloty do testowania warunków lotu, i wszystkie stwierdziły, że warunki nie powodują uszkodzeń samolotów. Pomimo tych badań, władze Unii Europejskiej podtrzymują decyzje o zamknięciu przestrzeni powietrznej.

Zrzeszenie europejskich przewoźników lotniczych Association of European Airlines oraz zrzeszenie operatorów lotnisk  Airports Council International Europe wydały oświadczenie, w którym stwierdzają, że “Procedury w innych częściach świata dotyczące erupcji wulkaniczych, nie wymagają tego rodzaju restrykcji, które podjęto w Europie.”

Samolot Boeing 747 linii British Airways przeprowadził wczoraj w nocy lot testowy na wysokości 30 tysięcy stóp nad Atlantykiem, i po powrocie stwierdzono, że warunki nie zagrażają lotom.


Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie DailyExpress
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=20568 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]