Kościół w Oklahoma: Skandaliczy wizerunek Chrystusa na krzyżu

Wierni uczęszczający do kościoła pw. św. Boromeusza w Warr Acres w stanie Oklahoma, protestują i wyrażają słowa największego oburzenia przeciwko zawieszeniu nad głównym ołtarzem kontrowersyjnego krucyfiksu, który ich zdaniem zawiera w sobie wyraźną treść pornograficzną.

Trzy i półmetrowy krzyż zawieszono 21 lutego br. i już od pierwszego momentu podzielił parafian, z których część uważa, że namalowane mięśnie brzucha układają się w kszałt penisa. Proboszcz parafii, ks. Philipo Seeton nie dostrzega jednak w tak przedstawionej postaci Chrystusa nic szczególnego ani tym bardziej zdrożnego. – Jedni wyrażają swoją opinię mówiąc o tym co tam widzą, a inni mówią, że nie ma tego co niektórzy dostrzegają. – tłumaczy ksiądz Seeton. – Wydaje mi się, że ikona została namalowana zgodnie z zasadami sztuki kościelnej i ikonografią. – dopowiada.

Proboszcza wspiera ks. prałat Edward Weisenburger z archidiecezji Okahoma City, który też nie widzi niczego szczególnego w ikonie. Twierdzi ponadto – wbrew wielu parafianom – że archidiecezja nie otrzymała żadnych zażaleń. Proboszcz zastrzega, że nie zamierza usunąć ikony.

Autorka ikony, Janet Jaime nie wypowiada się publicznie na temat swojej pracy i milczy wobec postawionego zarzutu. Głos zabrał jej mąż, Reggie Jaime, który twierdzi, że krytycy prawdopodobnie nie znają historii tego rodzaju krzyża, który ma być znanym średniowiecznym krzyżem z San Damiano. Podpierając się historią krzyża, nie dodaje jednak, że na oryginalnych ikonach mięśnie brzucha nie są tak wyraźnie zaznaczone, aby dawać natychmiastowe skojarzenie z genitaliami. Niewątpliwie, autorka ikony musiała nie tylko zdawać sobie sprawę z dokonania wyraźnego przerysowania, ale wiele osób wyraża obawę, że być może czyniła to z pełną świadomością.

Kliknij aby powiększyć – UWAGA! – Aby zaspokoić tylko zwykłą ciekawość nie musisz tego robić.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: NewsOK | http://newsok.com/controversial-crucifix-creates-rift-at-warr-acres-church/article/3453833

Skip to content