Filipiny: Muzułmanie zniszczyli katedrę

Zamysł muzułmańskich terrorystów jest jasny. Marzy im się islamskie państwo. Chrześcijanie stanowią jednak 40 proc. mieszkańców wyspy Basilan. Dlatego chcą nas stąd wygonić – uważa ordynariusz prałatury terytorialnej Isabela w południowych Filipinach. To właśnie jego katedrę islamscy ekstremiści wysadzili 12 kwietnia w powietrze. Świątynia jest zniszczona w 70 proc. i nie nadaje się do użytku. W sumie w dwóch zamachach bombowych i ostrzale miasta przez terrorystów zginęło 15 osób.

„Po raz pierwszy atak był wymierzony bezpośrednio w chrześcijan i to z taką siłą – mówi bp Martin Jumoad. – Już wcześniej dostawałem listy z pogróżkami i doświadczałem różnych upokorzeń. Ale teraz naprawdę obawiam się o życie moich wiernych. Pomimo zagrożenia wyszedłem jednak na ulicę, aby dodać ludziom otuchy. Prosiłem, by nie dali się zastraszyć i nie opuszczali swej rodzimej wyspy” – powiedział filipiński biskup. Zwrócił się on również z apelem do całego Kościoła powszechnego o pomoc w odbudowie katedry. Jest ona bowiem – jak zaznaczył – symbolem obecności chrześcijan na terenach, które są poddane coraz bardziej agresywnej ekspansji islamu. Bp Jumoad zaapelował też do władz o, jak to określił, „neutralizację” terrorystów.

kb/ fides, asianews

Za: Radio Watykańskie | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/Articolo.asp?c=372506 | Filipiny: muzułmanie zniszczyli katedrę

Skip to content