Filipiny: Muzułmanie zniszczyli katedrę

Aktualizacja: 2010-04-15 10:28 am

Zamysł muzułmańskich terrorystów jest jasny. Marzy im się islamskie państwo. Chrześcijanie stanowią jednak 40 proc. mieszkańców wyspy Basilan. Dlatego chcą nas stąd wygonić – uważa ordynariusz prałatury terytorialnej Isabela w południowych Filipinach. To właśnie jego katedrę islamscy ekstremiści wysadzili 12 kwietnia w powietrze. Świątynia jest zniszczona w 70 proc. i nie nadaje się do użytku. W sumie w dwóch zamachach bombowych i ostrzale miasta przez terrorystów zginęło 15 osób.

„Po raz pierwszy atak był wymierzony bezpośrednio w chrześcijan i to z taką siłą – mówi bp Martin Jumoad. – Już wcześniej dostawałem listy z pogróżkami i doświadczałem różnych upokorzeń. Ale teraz naprawdę obawiam się o życie moich wiernych. Pomimo zagrożenia wyszedłem jednak na ulicę, aby dodać ludziom otuchy. Prosiłem, by nie dali się zastraszyć i nie opuszczali swej rodzimej wyspy” – powiedział filipiński biskup. Zwrócił się on również z apelem do całego Kościoła powszechnego o pomoc w odbudowie katedry. Jest ona bowiem – jak zaznaczył – symbolem obecności chrześcijan na terenach, które są poddane coraz bardziej agresywnej ekspansji islamu. Bp Jumoad zaapelował też do władz o, jak to określił, „neutralizację” terrorystów.

kb/ fides, asianews

Za: Radio Watykańskie -- [Org. tytuł: « Filipiny: muzułmanie zniszczyli katedrę»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=20461 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]