Aktualizacja strony została wstrzymana

Uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej: Słowo „przepraszam” niestety nie padło…

Na cmentarzu katyńskim odbyły się dziś uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej, w których wzięli udział premier Polski Donald Tusk i premier Rosji Władimir Putin.

„Taka zbrodnia nigdy nie może być usprawiedliwiona ani zrewidowana w naszym państwie. Zapomnienie byłoby dwulicowe, jesteśmy zobowiązani do zachowania pamięci” – mówił w swoim przemówieniu Putin. Premier Rosji wspominał też często o rosyjskich ofiarach „nieludzkich zbrodni totalitaryzmu”. Władimir Putin mówił o konieczności pojednania, bo „nie ma alternatywy dla dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Rosją”, ale nie padło słowo „przepraszam”.

O pamięci i pojednaniu mówił też premier Tusk: „Dziś chcę wierzyć, że jedno słowo prawdy może pociągnąć za sobą dwa wielkie narody. Panie premierze, oni tu przecież są, oni w tej ziemi leżą. Oczodoły w ich przestrzelonych czaszek patrzą i czekają, czy jesteśmy zdolni, żeby przemoc i kłamstwo zamienić w pojednanie. Musimy w to uwierzyć, że odnaleźliśmy dobry kierunek. Na tej drodze do pojednania postawiliśmy dwa drogowskazy: pamięć i prawdę. Jeśli tak jest i tak będzie, to myślę żołnierze z Katynia, że to będzie wasze największe dotychczas zwycięstwo”.

Na cmentarzu w Lesie Katyńskim miał miejsce Apel Pamięci oraz modlitwa ekumeniczna z udziałem przedstawicieli Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelickiego oraz przedstawicieli żydów i muzułmanów.

Premierzy Polski i Rosji złożyli kwiaty pod pomnikiem katyńskim, ale przemówienia premierów miały miejsce w rosyjskiej części cmentarza, gdzie są pochowane ofiary sowieckiej Wielkiej Czystki. I o tych ofiarach często wspominał w swoimn przemówieniu Putin.

Za: Aspekt Polski | http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3096&Itemid=1 | Cmentarz w Katyniu: uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Skip to content