Uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej: Słowo “przepraszam” niestety nie padło…

Aktualizacja: 2010-04-7 1:11 pm

Na cmentarzu katyńskim odbyły się dziś uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej, w których wzięli udział premier Polski Donald Tusk i premier Rosji Władimir Putin.

“Taka zbrodnia nigdy nie może być usprawiedliwiona ani zrewidowana w naszym państwie. Zapomnienie byłoby dwulicowe, jesteśmy zobowiązani do zachowania pamięci” – mówił w swoim przemówieniu Putin. Premier Rosji wspominał też często o rosyjskich ofiarach “nieludzkich zbrodni totalitaryzmu”. Władimir Putin mówił o konieczności pojednania, bo “nie ma alternatywy dla dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Rosją”, ale nie padło słowo “przepraszam”.

O pamięci i pojednaniu mówił też premier Tusk: “Dziś chcę wierzyć, że jedno słowo prawdy może pociągnąć za sobą dwa wielkie narody. Panie premierze, oni tu przecież są, oni w tej ziemi leżą. Oczodoły w ich przestrzelonych czaszek patrzą i czekają, czy jesteśmy zdolni, żeby przemoc i kłamstwo zamienić w pojednanie. Musimy w to uwierzyć, że odnaleźliśmy dobry kierunek. Na tej drodze do pojednania postawiliśmy dwa drogowskazy: pamięć i prawdę. Jeśli tak jest i tak będzie, to myślę żołnierze z Katynia, że to będzie wasze największe dotychczas zwycięstwo”.

Na cmentarzu w Lesie Katyńskim miał miejsce Apel Pamięci oraz modlitwa ekumeniczna z udziałem przedstawicieli Kościoła katolickiego, prawosławnego, ewangelickiego oraz przedstawicieli żydów i muzułmanów.

Premierzy Polski i Rosji złożyli kwiaty pod pomnikiem katyńskim, ale przemówienia premierów miały miejsce w rosyjskiej części cmentarza, gdzie są pochowane ofiary sowieckiej Wielkiej Czystki. I o tych ofiarach często wspominał w swoimn przemówieniu Putin.

Za: Aspekt Polski -- [Org. tytuł: « Cmentarz w Katyniu: uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=20095 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]