Nie wywołali zdjęć Polki bo były… zbyt dobre

Punkt fotograficzny w Wielkiej Brytanii odmówił wywołania zdjęć wykonanych przez polską imigrantkę, bo uznał, że były zbyt dobre i że Polka chce ukraść komuś prawa autorskie. Nie pomogły ani zaświadczenia przyniesione przez dziewczynę ani osobiste zapewnienia modelki, która wystąpiła na zdjęciach.

Aferę opisuje dzisiejszy dziennik „Daily Mail”, który zwykle krytycznie odnosi się do Polaków. Tym razem stanął jednak po stronie naszej rodaczki. Joanna Ornowska zrobiła zdjęcia swojej ciężarnej koleżance, Małgorzacie Kulińskiej, które ta chciała wysłać rodzinie w Polsce.

Polka, która studiuje na wyspach fotografię, przygotowała profesjonalną sesję i to ją zgubiło. Gdy „modelka” poszła do popularnego punktu fotograficznego „Boots” w Coventry by wywołać zdjęcia, ten odmówił wykonania usługi.- Pracownicy oskarżyli ją o próbę złamania praw autorskich – donosi „Daily Mail”. W Wielkiej Brytanii nie można bowiem drukować fotografii bez zgody ich autora. A pracownicy punktu uznali, że Polka „zpiratowała” zdjęcia z Internetu i chciała je wydrukować dla siebie.

Nie pomogło to, że następna dnia do punktu Kulińska wróciła z zaświadczeniem, że jej koleżanka studiuje fotografię na Uniwersytecie w Coventry i z jej legitymacją studencką. Pracownicy nie zmienili też zdania gdy na miejsce przyszły obie Polki – i fotografka i modelka. – Boots tłumaczył, że zdjęcia wyglądają na zbyt profesjonalne i nie jest możliwe żebym to ja je zrobiła – relacjonowała „Daily Mail” Ornowska. – Mogłam wywołać zdjęcia w swojej ciemni, ale zależało mi na czasie. Nie rozumiem dlaczego nie mogę mieć kopii własnej pracy. Czy to oznacza, że wywoływać można tylko źle wykonane zdjęcia – denerwowała się Polka.

– Joanna robi zdjęcia dopiero od roku, ale ma niesamowity talent. Boots chyba zrobił jej tymi komentarzami komplement, ale bardzo niefortunny – stwierdził Jonathan Worth, wykładowca fotografii i opiekun Polki na Uniwersytecie. Po interwencji „Daily Mail” Boots obiecał zmienić procedury.

Za: TVP Info | http://www.tvp.info/informacje/rozmaitosci/nie-wywolali-zdjec-polki-bo-byly-zbyt-dobre/1598994

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content