Czy powstanie unijna policja skarbowa?

Aktualizacja: 2010-03-31 2:00 pm

Są ku temu pewne przesłanki. Komisja Europejska szacuje że na różnicach stawek VAT w poszczególnych prowincjach oraz niespólnych przepisach, do budżetu nie wpływa rocznie ok. 100 mld euro z tytułu podatku o wartości dodanej.

“Wirtualna Polska” za “dziennikiem Gazetą Prawną”, na przykładzie pewnej spółki opisuje sposób, który pozwala nieuczciwym podatnikom wyłudzić zwrot podatku VAT: Mechanizm oszustwa jest dziecinnie prosty. Spółka tylko w latach 2007-2008 fikcyjnie kupiła kilkaset tysięcy żarówek ksenonowych od kilkudziesięciu “firm krzaków” w kraju i za granicą. Miała na to fikcyjne faktury na przeszło 154 mln zł. Tytułem zwrotu VAT spółka odzyskała z budżetu 34 mln zł. To był jej czysty zysk.

Dziennikarze podsumowują: Receptą na wyeliminowanie tego zjawiska mogłoby być ujednolicenie systemu podatkowego lub powołanie unijnej policji skarbowej. Jakoś nikt nie zauważa natomiast, że jeśli przepychanka między fisusem, a obywatelami będzie trwała jeszcze trochę, to ściąganie podatku VAT okaże się niedługo droższe niż wpływy z tego tytułu do budżetu.

Andrzej Orkowski

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19916 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]