Aktualizacja strony została wstrzymana

Czy powstanie unijna policja skarbowa?

Są ku temu pewne przesłanki. Komisja Europejska szacuje że na różnicach stawek VAT w poszczególnych prowincjach oraz niespólnych przepisach, do budżetu nie wpływa rocznie ok. 100 mld euro z tytułu podatku o wartości dodanej.

„Wirtualna Polska” za „dziennikiem Gazetą Prawną”, na przykładzie pewnej spółki opisuje sposób, który pozwala nieuczciwym podatnikom wyłudzić zwrot podatku VAT: Mechanizm oszustwa jest dziecinnie prosty. Spółka tylko w latach 2007-2008 fikcyjnie kupiła kilkaset tysięcy żarówek ksenonowych od kilkudziesięciu „firm krzaków” w kraju i za granicą. Miała na to fikcyjne faktury na przeszło 154 mln zł. Tytułem zwrotu VAT spółka odzyskała z budżetu 34 mln zł. To był jej czysty zysk.

Dziennikarze podsumowują: Receptą na wyeliminowanie tego zjawiska mogłoby być ujednolicenie systemu podatkowego lub powołanie unijnej policji skarbowej. Jakoś nikt nie zauważa natomiast, że jeśli przepychanka między fisusem, a obywatelami będzie trwała jeszcze trochę, to ściąganie podatku VAT okaże się niedługo droższe niż wpływy z tego tytułu do budżetu.

Andrzej Orkowski

Za: Korespondent.pl | http://www.korespondent.pl/index.php?x=artykul_r1&id=7672

Skip to content