Aktualizacja strony została wstrzymana

Urzędnicy z Łodzi: Matka Boska Częstochowska przy drodze to niebezpieczeństwo i katolicka propaganda

Matka Boska Częstochowska zagraża bezpieczeństwu na drogach? Zarząd Dróg i Transportu nakazuje łódzkiej Archidiecezji zdjęcie banerów przedstawiających Królową Polski. Twierdzi też, że banery wiszą nielegalnie i są „katolicką propagandą”.

Matka Boska Częstochowska stanowi zagrożenie dla kierowców?

Łódzki Zarząd Dróg i Transportu stwierdził, że banery były źle zamocowane. Zdaniem urzędników silny wiatr je zrywał i w konsekwencji spadały na przejeżdżające samochody. Co więcej, ZDiT uznał, że banery z Matką Boską to katolicka propaganda, a Kuria wywiesiła plakaty bez wymaganego zezwolenia, a co za tym idzie – bez uiszczenia należnych opłat. Dlatego wystosował pismo, w którym nakazuje Łódzkiej Archidiecezji zdjęcie plakatów.

Łódzkie Porozumienie Obywatelskie przyjęło we wtorek wieczorem uchwałę, w której potępiło działania ZDiT. Podobne stanowisko w tej sprawie zajęli łódzcy radni PIS oraz władze miasta. Tomaszowi Sadzyńskiemu, rządowemu komisarzowi Łodzi, nie podoba się ton pisma. Zażądał więc wyjaśnień od Macieja Winsche, dyrektora ZDiT.

Na środowej konferencji skruszony Winsche przyznał, że treść i forma listu rzeczywiście były niewłaściwe i oficjalnie za to przeprosił.

Z kolei Tadeusz Morawski, łódzki radny PIS już zapowiada złożenie wniosku o poszerzenie porządku obrad sesji Rady Miejskiej o punkt dotyczący pisma Zarządu Dróg i Transportu.

eMBe/gazeta.pl


Łódź: miejska spółka przeprasza Kurię

Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Maciej Winsche przeprosił 31 marca podczas sesji Rady Miejskiej łódzką Kurię. Chodzi o skandaliczne, antykościelne, sformułowania zawarte w piśmie, wzywającym archidiecezję do usunięcia banerów informujących o peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Pismo zostało przesłane do Kurii kilka dni po powitaniu obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi. Uwagi ZDiT dotyczyły sposobu mocowania, zagrożeń, jakie stwarzają w ruchu drogowym oraz braku zezwolenia i wniesienia opłat za wywieszenie tych „reklam”. W piśmie podpisanym przez Winschego banery zostały ocenione jako „propaganda katolicka”. ZDiT wezwał Kurię do ich usunięcia i zagroził wyciągnięciem konsekwencji, jeśli nie zostanie to wykonane.

Sposób sformułowania pisma zaniepokoił m.in. łódzkich radnych PiS i samorządowców z Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. – Zarząd Dróg i Transportu pogubił się i zachował w sposób skandaliczny – komentuje radny PiS Michał Król. – Dobrze, że się z tego wycofał. Może ktoś chciał się przypodobać nowemu wiceprezydentowi Jońskiemu z SLD, ale chyba byłby to zły pomysł – dodaje. ZDiT podlega bezpośrednio właśnie Jońskiemu, a nie pełniącemu obowiązki prezydenta Tomaszowi Sadzyńskiemu. Ten ostatni uznał ton pisma za nieodpowiedni i poprosił szefa Zarządu o wyjaśnienia.

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej Maciej Winsche przeprosił za pismo. „Kilka dni temu z kierowanego przeze mnie Zarządu Dróg i Transportu zostało wystosowane pismo, którego adresatem była Kuria Archidiecezji Łódzkiej. Jego treść i forma delikatnie mówiąc były niezręczne. W związku z tym chcę przeprosić wszystkich, którzy mogli poczuć się dotknięci sformułowaniami w nim zawartymi. Zaznaczam, że zostało ono wysłane do Kurii bez wiedzy Prezydenta i jego zastępców” – oświadczył Winsche w piśmie przekazanym dziennikarzom. „Jeszcze raz przepraszam tym bardziej, że do tej pory współpraca Zarządu Dróg i Transportu z Kurią Archidiecezji Łódzkiej układała się pomyślnie. Mam nadzieję, że to niefortunne zdarzenie nie zaprzepaści tej współpracy. Przepraszam” – czytamy w tekście.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/urzednicy_z_lodzi_matka_boska_czestochowska_przy_drodze_to_zagro