Męczennicy totalitaryzmów będą beatyfikowani

Kapłan zamęczony w niemieckim obozie zagłady w Dachau oraz dwie ofiary prześladowań Kościoła przez komunistów są na liście przyszłych świętych i błogosławionych zaaprobowanej w sobotę przez Benedykta XVI.

Spośród 16 promulgowanych przez Ojca Świętego dekretów połowa dotyczy kobiet konsekrowanych, głównie założycielek zgromadzeń zakonnych. Wśród pozostałych kandydatów do chwały ołtarzy jest czterech biskupów, dwaj księża diecezjalni, maronicki zakonnik i osoba świecka. Kilka z zaakceptowanych przez Papieża dekretów dotyczy uznania cudów za wstawiennictwem Sług Bożych, a trzy męczeństwa za wiarę. Jako męczennik nazizmu zostanie wkrótce wyniesiony na ołtarze ks. Gerhard Hirschfelder, kapłan diecezjalny, który zginął w Dachau w 1942 roku. Kolejne dwie osoby to ofiary komunizmu – ks. bp Szilárd Bogdánffy z Rumunii (na zdjęciu) zmarły w 1952 r. w stalinowskim więzieniu oraz słoweński działacz Akcji Katolickiej Lojze Grozde zamordowany w 1943 r. przez jugosłowiańskich komunistów.
W sobotę Ojciec Święty przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ks. abp. Angela Amato i upoważnił go do promulgowania 16 dekretów tej dykasterii. Jak poinformowało Radio Watykańskie, jeden z dekretów o cudzie dotyczy błogosławionej Bonifacii Rodriguez De Castro (1837-1905), założycielki hiszpańskiego Zgromadzenia Misjonarek Służebnic św. Józefa. Wkrótce zostanie ona ogłoszona świętą.
Szczególną uwagę zwracają postacie trzech ofiar nazizmu i komunizmu, których męczeństwo za wiarę zostało potwierdzone przez Ojca Świętego. Przez Niemców zamordowany został ks. Gerhard Hirschfelder. Urodził się w Kłodzku w 1907 roku. W czasie rządów Hitlera organizował bezkompromisową walkę ze swastyką. Zarzucano mu, że odciąga młodzież od organizacji Hitlerjugend oraz Bund Deutscher Mädel. Aby go zastraszyć, stosowano wobec niego różne represje. On jednak pozostawał nieustraszony. 1 sierpnia 1941 roku ks. Gerhard Hirschfelder został aresztowany, a wkrótce potem przewieziony do obozu w Dachau. Tam zmarł 1 sierpnia 1942 roku z wyczerpania i niedożywienia na zapalenie płuc.
Kolejni dwaj męczennicy to ofiary komunizmu. Sługa Boży ks. bp Szilárd Bogdánffy był katechetą oraz nauczycielem teologii w Nagyvárad (Oradea) w Rumunii. Bronił prześladowanych, dlatego też był szykanowany przez komunistów. Dla duchowego wzmocnienia chrześcijańskich rodzin założył Trzeci Zakon Urszulanek pw. św. Anieli Merici. Wobec tego, że nowy, ateistyczny system chciał utworzyć w Rumunii tzw. narodowy Kościół katolicki niezależny od Rzymu, w 1949 r. nuncjusz w Bukareszcie w tajemnicy wyświęcił go i kilku innych księży jako wiernych Papieżowi i godnych zaufania na biskupów. Wkrótce ks. bp Bogdánffy został aresztowany i skazany na 12 lat więzienia. Cztery lata wytrwał w najbardziej surowych więzieniach Rumunii. Zmarł śmiercią męczeńską w 1952 r. w stalinowskim więzieniu w Nagyenyed.
Z kolei Sługa Boży Lojze Grozde był członkiem słoweńskiej Akcji Katolickiej. Wyróżniał się spośród rówieśników jako sumienny uczeń. Prowadził przykładne życie chrześcijańskie. Był aktywnym świeckim, który bardzo kochał Eucharystię. Często oddawał się w opiekę Matce Bożej. Został zabity za wiarę przez komunistycznych jugosłowiańskich partyzantów w 1943 roku.

Małgorzata Pabis

Za: Nasz Dziennik, Poniedziałek, 29 marca 2010, Nr 74 (3700) | http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100329&typ=wi&id=wi04.txt | Męczennicy totalitaryzmów będÄ… beatyfikowani

Skip to content