USA: publiczne radio manipuluje językiem w debacie o aborcji

Aktualizacja: 2010-03-29 12:22 pm

Publiczne radio w USA (NPR) postanowiło zrezygnować z używania w swoich informacjach takich określeń jak „za wyborem” ( pro-choice) czy „za życiem” (pro-life) podczas prezentowania debaty o aborcji. Zamierza natomiast posługiwać się takimi zwrotami jak „zwolennicy praw aborcyjnych” i „przeciwnicy praw aborcyjnych” – donosi portal LifeNews.com.

Wewnętrzną instrukcję dotyczącą języka, jaki ma być używany na antenie w odniesieniu do kwestii aborcji, wydał szef NPR David Sweeney. Obrońcy życia nie mają wątpliwości, że zmiany mają na celu przedstawienie ich w niekorzystnym świetle.

Zdaniem Lachlana Markaya, dziennikarza z LifeNews.com bycie zwolennikiem czegoś brzmi znacznie ładniej niż bycie przeciwnikiem. Publicysta uważa, że choć określenia „za wyborem” i „za życiem” nie są specjalnie głębokie, to jednak przedstawiają stanowiska każdej z grup kwestii aborcji dosyć wiernie. – Jedna uważa, że kobiety powinny mieć możliwość wyboru, jeśli chodzi o kontynuowanie ciąży, inna, iż nawet nienarodzone dziecko ma nienaruszalne prawo do życia – zauważa.

Autor artykułu zaznacza, że zgodnie z przedstawioną przez szefa NPR logiką zwolenników zaostrzenia kontroli posiadania broni powinno się nazywać „przeciwnikami prawa do posiadania broni”. Jednak w tym przypadku zmian terminologicznych radio nie postuluje.

Według publicysty, zmiana językowych określeń w newsach NPR na celu wzmocnienie obozu zwolenników walki o prawa kobiet, a nie praw nienarodzonych. Markay zauważa, że lewicowe i sprzyjające Partii Demokratycznej media, takie jak NPR, od dawna mają kłopot ze zrozumieniem terminu „pro-life”, który podkreśla, że nienarodzone dziecko ma prawo do życia.

Źródło: KAI

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19827 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]