Wściekłość władz USA i Izraela: Rada Praw Człowieka ONZ obsadzona przez krytyka Izraela i neokonserwatyst?w

Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrała swojego nowego przedstawiciela z zadaniem monitorowania sytuacji na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na Izrael jako państwo konsekwentnie nie dostosowujące się do rezolucji ONZ.

26 marca br. Rada jednogłośnie wybrała prof. Richarda Falk, emerytowanego profesora prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Princeton na nowo powstałe stanowisko nadzorujące „konflikt izraelsko-palestyński”. Wybór prof. Falk jest wyraźnie nie na rękę rządzącym w Stanach Zjednoczonych neokonserwatystom, oraz syjonistycznym poplecznikom. Prof. Falk jest również znany ze swojej krytycznej postawy wobec oficjalnej wersji wydarzeń 11 września i wzywał do wznowienia oficjalnego śledztwa.

W wywiadzie radiowym udzielonym 24 marca, prof. Falk powiedział: „Jest możliwe, że szczególnie neokonserwatyści myśleli o [stworzeniu] sytuacji w kraju i na świecie, kiedy to miało się coś wydarzyć, by obudzić Amerykanów. Czy są oni [neokonserwatyści] niewinni, wobec związków z tym co się wydarzyło, czy też nie – myślę że nie możemy definitywnie w tym momencie na to odpowiedzieć. Jedyne co możemy powiedzieć to to, że istnieje duże pole do podejrzeń, że powinno być oficjalne śledztwo w dziedzinach, którymi Komisja 9/11 nie zajęła się. To zaniechanie jest oszukiwaniem Amerykanów i w pewnym sensie ludzi na całym świecie.”

Prof. Falk napisał przedmowę do wydanej w 2004 roku przez prof. Davida Ray Griffin książki pt „Nowy Pearl Harbor”, będącej szczegółową analizą przeinaczeń, przemilczeń i zwykłych kłamst zawartych w oficjalnym raporcie Komisji 9/11. Prof. Griffin – znany działacz ruchu 9/11, emerytowany profesor historii religii i filozofii – zarzuca wprost czynnikom rządowym zorganizowanie i przeprowadzenie wydarzeń 9/11.

Rząd Stanów Zjednoczonych wyraził sprzeciw wobec utworzeniu nowego stanowiska w Radzie Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, a tym bardziej powierzeniu go prof. Falk. Były ambasador USA przy ONZ, John Bolton powiedział: „Właśnie dlatego, konkretnie dlatego, głosowaliśmy przeciwko nowemu stanowisku Rada Praw Człowieka ONZ”.

W podobny sposób zareagował Izrael, którego przedstawiciel przy ONZ, Daniel Carmon powiedział: „Poprosiliśmy ONZ, by nie wysyłali go [profesora Falka] do nas. Nie zgadzamy się na przyjazd pana Falk do Izraela w roli emisariusza ONZ.”

Izrael jest podwójnie wzburzony nowym emisariuszem, gdyż prof. Falk przyrównał traktowanie Palestyńczyków przez państwo Izrael i jego siły zbrojne, do traktowania Żydów przez Nazistów. Pomimo protestów organizacji żydowskich, prof. Richard Falk w wywiadzie dla stacji BBC udzielonym 8 kwietnia podtrzymał użyte porównanie.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Skip to content