Książę Karol otworzy w centrum Krakowa nowy żydowski ośrodek „kulturalno-edukacyjny”

Karol, książę Walii, najstarszy syn panującej królowej Elżbiety II, wraz ze swoją żoną, księżniczką Kornwalii, przybędą 29 kwietnia br. do Krakowa by otworzyć tam nowe „centrum żydowskie” Jewish Community Center.

Książę Karol stał się „patronem centrum żydowskiego” w Krakowie, które ufundowane zostało przez londyński oddział żydowskiej światowej organizacji pomocy World Jewish Relief. Jak pisze izraelska agencja JTA: „Krakowski ośrodek będzie oferował programy kulturalne i edukacyjne dla żydowskiej i nie-żydowskiej społeczności, w nowoczesnym, tak bardzo potrzebnym budynku w centrum miasta.”

Książę Karol zdecydował się w 2002 roku pomóc w rozwoju ośrodka żydowskiego, po spotkaniu z przedstawicielami lokalnych społeczności żydowskich [?], którzy na pytanie o swoje nawiększe potrzeby, stwierdzili że jest nim brak miejsca na organizowanie spotkań.

 

Ośrodki żydowskie Jewish Community Center – JCC znacząco rozrastają się na świecie, posiadając już ugruntowaną bazę w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest ich ponad 350, niektóre zajmujące powierzchnię kilkunastu hekatrów, z kompleksami basenów, stadionami, szkołami, teatrami i kinami oraz domami opieki dla ludzi starszych. Fundusze na budowę i utrzymanie tych ośrodków pokrywane są częściowo ze środków stanowych, poprzez zręczne wykorzystywanie systemu przepisów.

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content