Książę Karol otworzy w centrum Krakowa nowy żydowski ośrodek “kulturalno-edukacyjny”

Aktualizacja: 2008-04-14 12:15 pm

Karol, książę Walii, najstarszy syn panującej królowej Elżbiety II, wraz ze swoją żoną, księżniczką Kornwalii, przybędą 29 kwietnia br. do Krakowa by otworzyć tam nowe “centrum żydowskie” Jewish Community Center.

Książę Karol stał się “patronem centrum żydowskiego” w Krakowie, które ufundowane zostało przez londyński oddział żydowskiej światowej organizacji pomocy World Jewish Relief. Jak pisze izraelska agencja JTA: “Krakowski ośrodek będzie oferował programy kulturalne i edukacyjne dla żydowskiej i nie-żydowskiej społeczności, w nowoczesnym, tak bardzo potrzebnym budynku w centrum miasta.”

Książę Karol zdecydował się w 2002 roku pomóc w rozwoju ośrodka żydowskiego, po spotkaniu z przedstawicielami lokalnych społeczności żydowskich [?], którzy na pytanie o swoje nawiększe potrzeby, stwierdzili że jest nim brak miejsca na organizowanie spotkań.

 

Ośrodki żydowskie Jewish Community Center – JCC znacząco rozrastają się na świecie, posiadając już ugruntowaną bazę w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest ich ponad 350, niektóre zajmujące powierzchnię kilkunastu hekatrów, z kompleksami basenów, stadionami, szkołami, teatrami i kinami oraz domami opieki dla ludzi starszych. Fundusze na budowę i utrzymanie tych ośrodków pokrywane są częściowo ze środków stanowych, poprzez zręczne wykorzystywanie systemu przepisów.

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1979 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]