- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Ukraińcy stawiają pomnik krwawemu oprawcy


Przed uroczystymi obchodami 65. rocznicy zwycięstwa Związku Sowieckiego nad Niemcami 9 maja w Zaporożu na południowym-wschodzie Ukrainy ma zostać odsłonięty pomnik Józefa Stalina – oświadczył sekretarz komitetu obwodowego Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) Oleksandr Zubczewski. Szef zaporoskich komunistów nie ogłosił jeszcze, w którym dokładnie miejscu stanie pomnik Stalina, obawiając się reakcji przeciwników gloryfikowania sowieckiego satrapy.

– Odsłonięcie pomnika kierownika państwa sowieckiego, generalissimusa Józefa Stalina, w dniu rocznicy 65-lecia Wielkiego Zwycięstwa będzie centralnym wydarzeniem nie tylko na Ukrainie, ale i w innych krajach postsowieckich – powiedział Zubczewski. Władze Zaporoża planują zorganizowanie defilady wojskowej i przemarszu weteranów Armii Czerwonej przed pomnikiem Stalina w dniu jego odsłonięcia. Monument sławiący sowieckiego dyktatora odpowiedzialnego za śmierć wielu milionów ludzi będzie pod całodobową ochroną. Został sfinansowany ze środków zebranych wśród mieszkańców Zaporoża i obwodu.
Na zachodzie Ukrainy stoją już pomniki przywódcy OUN-UPA Stepana Bandery, odpowiedzialnego za bestialskie mordy na Polakach. Na wschodzie powstają pomniki Józefa Stalina, jednego z najbardziej okrutnych oprawców w dziejach ludzkości. Tylko Wielki Głód, sztucznie wywołany na Ukrainie na polecenie Stalina, pochłonął 10 milionów ludzi.

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów