Unia Europejska: 10 państw zacieśnia „współpracę rozwodową”

Dziesięć krajów Unii Europejskiej ułatwi rozwody parom międzynarodowym – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Rada Notariuszy UE poparła propozycję Komisji Europejskiej, która organizuje „współpracę rozwodową” 10 państw UE: Austrii, Bułgarii, Francji, Grecji, Węgier, Włoch, Luksemburga, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii.

Co roku w UE zawieranych jest 300 tysięcy międzynarodowych małżeństw. Do tego znajomość prawa 27 państw UE nie jest potrzebna. Ale problemy się zaczynają, gdy dochodzi do rozwodu. Rocznie jest 140 tysięcy takich ponadgranicznych przypadków – czytamy w „Rz”. – Wtedy nieznajomość prawa wybranego do orzekania rozwodu może mieć szkodliwe skutki dla jednego lub obojga małżonków. Dlatego niezbędne jest, by wybór prawa i sądu dokonywany był w sposób świadomy – oświadczył Roberto Barone, szef Rady Notariuszy UE.

Dziennik zaznacza, że unijna propozycja nie przewiduje harmonizacji prawa rozwodowego. Tworzy natomiast jednolite zasady wyboru prawa, według którego miałby być orzekany rozwód. Para mogłaby wybrać prawo kraju, z którym ma związek, na przykład francusko-hiszpańska – prawo jednego z tych krajów. Gdyby się nie porozumiała, to sąd wybiera prawo właściwe według określonych kryteriów, a więc prawo kraju wspólnego zamieszkania lub ostatniego wspólnego zamieszkania.

Źródło: Rzeczpospolita

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,5009,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content