Izrael wypłacił Wielkiej Brytanii odszkodowanie za zniszczenie cmentarza w Strefie Gazy

Aktualizacja: 2008-04-12 11:12 pm

Izrael zapłacił Wielkiej Brytanii odszkodowanie w wysokości 145 tysięcy dolarów, za zniszczenie brytyjskiego cmentarza położonego w Strefie Gazy, dokonane podczas agresji izraelskiej latem 2006 roku.

Początkowo Izrael odmawiał przyjęcia odpowiedzialności za dokonane zniszczenia, jednak w wyniku niezachwianej postawy administracji brytyjskiej, a szczególnie dzięki wielokrotnym zapytaniom ambasadora Toma Phillips, oraz potężnych nacisków społeczeństwa brytyjskiego, Izrael uległ i zgodził się na wypłacenie odszkodowania.

Na cmenterzu pochowanych jest około 3500 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Południowej Afryki i Indii, którzy polegli w 1917 roku w toczącej się w tym rejonie wojnie, oraz około 200 żołnierzy walczących w II Wojnie Światowej. Izraelskie buldożery, czołgi i helikoptery zniszczyły cmentarną infrastrukturę, nagrobki i zadrzewienie.

Strefa Gazy należy do Palestyny, jednak zagarnięta została przez Izrael w napaści dokonanej w 1967 roku i od tego czasu, przez prawie 40 lat znajdowała się pod jego kontrolą. Po oficjalnym wycofaniu się Izraela ze Strefy w 2005 roku, Izrael dalej prowadzi blokadę i dopuszcza się napaści, jak ta w 2006 roku.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1972 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]