Izrael wypłacił Wielkiej Brytanii odszkodowanie za zniszczenie cmentarza w Strefie Gazy

Izrael zapłacił Wielkiej Brytanii odszkodowanie w wysokości 145 tysięcy dolarów, za zniszczenie brytyjskiego cmentarza położonego w Strefie Gazy, dokonane podczas agresji izraelskiej latem 2006 roku.

Początkowo Izrael odmawiał przyjęcia odpowiedzialności za dokonane zniszczenia, jednak w wyniku niezachwianej postawy administracji brytyjskiej, a szczególnie dzięki wielokrotnym zapytaniom ambasadora Toma Phillips, oraz potężnych nacisków społeczeństwa brytyjskiego, Izrael uległ i zgodził się na wypłacenie odszkodowania.

Na cmenterzu pochowanych jest około 3500 żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Południowej Afryki i Indii, którzy polegli w 1917 roku w toczącej się w tym rejonie wojnie, oraz około 200 żołnierzy walczących w II Wojnie Światowej. Izraelskie buldożery, czołgi i helikoptery zniszczyły cmentarną infrastrukturę, nagrobki i zadrzewienie.

Strefa Gazy należy do Palestyny, jednak zagarnięta została przez Izrael w napaści dokonanej w 1967 roku i od tego czasu, przez prawie 40 lat znajdowała się pod jego kontrolą. Po oficjalnym wycofaniu się Izraela ze Strefy w 2005 roku, Izrael dalej prowadzi blokadę i dopuszcza się napaści, jak ta w 2006 roku.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content