USA: prokuratorzy generalni 12 stanów zamierzają zaskarżyć ustawę o opiece zdrowotnej

Aktualizacja: 2010-03-23 11:12 am

Prokurator generalny stanu Wirginia oraz prokuratorzy 11 innych amerykańskich stanów już przygotowują stosowne wnioski do sądu, uznając za niezgodny z konstytucją pakiet ustaw o reformie opieki zdrowotnej, którą Kongres – po wielu kontrowersjach i protestach w całym kraju – przyjął w niedzielę.

Pozwy mają wpłynąć do sądu, jak tylko prezydent Barack Obama złoży pod nim podpis. Pierwszy z inicjatywą zaskarżenia pakietu ustaw wyszedł prokurator generalny stanu Wirginia Ken Cuccinelli, który uważa, że konstytucja, zgodnie z klauzulą o handlu między stanami, nie daje Kongresowi żadnej władzy do zmuszania obywateli amerykańskich do wykupienia polisy ubezpieczeniowej.

Zgodnie z uchwaloną w Kongresie ustawą każdy Amerykanin jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej najpóźniej do 2014 r. – Nigdy w historii rząd nie zmuszał obywateli do kupienia jakiegoś towaru czy usługi. Nowa ustawa z kolei daje Kongresowi niczym nieograniczoną władzę do kontrolowania życia każdego Amerykanina – stwierdził Cuccinelli.

11 prokuratorów generalnych ze stanów: Alabama, Floryda, Michigan, Pensylwania, Karolina Południowa, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa, Teksas i Utah zamierza złożyć do sądu jeden wspólny pozew przeciwko rządowi federalnemu.

Prokurator generalny ze stanu Dakota Południowa, Henry McMaster zauważył, że pakiet ustaw zawiera szereg uregulowań sprzecznych z konstytucją amerykańską. – Kluczową kwestią pozostaje to, czy wolność osobista, suwerenność stanów oraz prawo konstytucyjne zdołają przetrwać w Ameryce dla przyszłych pokoleń – powiedział prokurator.

Jak się okazuje oprócz tych stanów także 36 innych wciąż rozważa ewentualną możliwość zaskarżenia pakietu ustaw o opiece zdrowotnej.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19684 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]