Brat pilota: To nie była wina załogi CASY

Aktualizacja: 2008-04-12 10:00 am

Za zgodą ministra obrony, Smyczyński odsłuchał nagrania rozmów załogi samolotu z kontrolą lotów, zarejestrowanych tuż przed katastrofą.

Brat pilota powiedział Radiu Zet, że na nagraniach słychać głos głównie jego brata, który prowadził korespondencję z wieżą kontroli lotów i tylko kilkakrotnie odzywa się pierwszy pilot. Nie słyszał żadnych innych głosów. Smyczyński dodał, że w nagraniach nie ma emocji. Są jedynie bardzo skrótowe, specjalistyczne lotnicze komendy.

Uważa on, że ze względu na błędne komunikaty załoga samolotu nie miała świadomości krytycznej sytuacji w jakiej się znalazła. Jego zdaniem główne błędy popełniła kontrola lotu, a opinia, że to załoga doprowadziła do tragedii jest krzywdząca dla jego brata.

Brat pilota dodał że głównym przewinieniem załogi było chyba to, że ze względu na paskudną pogodę nie poleciała po prostu na inne lotnisko.

Potwierdził, że maszynę pilotowali członkowie załogi: jego brat Michał oraz kapitan Robert Kuźma oraz że załoga i kontrola lotów posługiwała się różnymi jednostkami miar. – Za sterami siedzieli przez cały czas ci sami piloci – mówił portalowi tvn24.pl.

Brat zmarłego pilota uważa, że w raporcie dot. przyczyn katastrofy CASY, ujawnionym przez ministra Bogdana Klicha, nie wszyscy, którzy przyczynili się do katastrofy zostali ujawnieni. – Nie chcę nikogo ścigać ani oskarżać, ale mam zastrzeżenia co do wniosków końcowych raportu – powiedział Smyczyński. – Chcę wykrzyczeć całemu światu, że wina nie została sprawiedliwie zaakcentowana – dodał.

Wojskowy samolot transportowy CASA C-295M z krakowskiej eskadry rozbił się 23 stycznia w Mirosławcu. Zginęło 20 osób -czteroosobowa załoga i 16 oficerów wracających z Warszawy z konferencji bezpieczeństwa lotów w wojsku.

Źródło : ROL

Za: Rzeczpospolita

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1967 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]