Morechai Vanunu, izraelski więzień polityczny poprosił o azyl w Norwegii

Aktualizacja: 2008-04-11 9:07 am

Mordechai Vanunu, żydowski specjalista badań nad izraelską bronią atmomową, który za ujawnienie programu nuklearnego Izraela skazany został na 18 lat więzienia, poprosił o azyl polityczny w Norwegii.

Vanunu ujawnił prace nad programem jądrowym Izraela w wywiadzie dla prasy brytyjskiej w 1986 roku. Służby specjalne Izraela natychmiast schwytały go w Rzymie, a sąd w Izraelu skazał go na 18 lat więzienia. Po wyjściu z więzienia w 2004 roku, Vanunu kontynuuje krytykę ekspansji nuklearnej Izraeal, za co sąd w Tel Awiwie skazał go ponownie w 2007 roku.

Władze Norwegii podały 11 kwietnia br., że Vanunu po raz drugi zwrócił się o azyl polityczny, tym razem kierując swą prośbę bezpośrednio na ręce premiera Jens Stoltenberg. Klimat polityczny każe sądzić, że tak samo jak pierwsza prośba złożona w 2004 roku, i ta będzie oddalona.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1960 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]