USA: Naukowcy rządowi badają możliwość wystrzelenia cząsteczek szkła do stratosfery celem “odwrócenia trendu globalnego ocieplenia”

Aktualizacja: 2008-04-10 4:25 pm

Naukowcy z laboratorium Departamentu Energetyki U.S. Department of Energy’s (DOE) Savannah River National Laboratory w Aiken (Południowa Karolina), prowadzą komputerowe symulacje możliwości wysłania w przestrzeń kosmiczną szklanego pyłu, celem “walki z globalnym ociepleniem” – poinformowala internetowa agencja informacyjna Cybercast News Service, która zdobyła poufne dane powołując się na prawo do informacji w ramach Freedom of Information Act.

Rządowi naukowcy opracowują plany wystrzelenia do stratosfery ogromnej masy mikroskopijnych cząsteczek specjalnego porowatego szkła, które miałyby absorbować dwutlenek węgla. Dokument amerykańskiego Ministerstwa Energetyki stwierdza, że: “Celem tego przedsięwzięcia jest zrozumienie i ocena skutków wystrzelenia cząsteczek szkła, jako środka redukcji efektu cieplarnianego”. Prace nad tym zagadnieniem trwają od zeszłego roku i mają zakończyć się 30 kwietnia.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że projekt rządowy jest kontynuacją prac laureata Nagrody Nobla z 1995 roku, Paula Crutzen, który zaproponował wysłanie wielkich Jumbo-jet’ów celem wypuszczenia do stratosfery olbrzymiej ilości dwutlenku siarki mającego ochłodzić atmosferę poprzez odbijanie światła słonecznego.

Przeciwko projektom geo-inżynierii, czyli tego typu metod ingerowania w środowisko, wypowiada się coraz więcej naukowców, szczególnie ci kwestionujący podstawy naukowe i samo zjawisko tego, czym określa się mianem “efektu cieplarnianego” i “globalnego ocieplenia”. Jeden z krytyków obowiązującej teorii “globalnego ocieplenia”, jest Fred Singer, prezydent Science & Environmental Policy Project, który nie dostrzega co prawda wielkiego zagrożenia w tego typu, jak określa “ćwiczeniach akademickich”, lecz dodaje, że przejście do etapu testowania tych propozycji, może spowodować niechciane i nieoczekiwane skutki uboczne.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1952 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]