Moda natchniona „romantyzmem” UPA

Aktualizacja: 2010-03-18 1:33 pm

Ukraińską projektantkę mody ze Lwowa Oksanę Karawanśką na nową kolekcję ubrań do pokazu mód jesień-zima 2010-2011 natchnęła romantyka wojaków UPA – powiadamia probanderowska agencja internetowa „Zaxid.net”. Taras Baj – rzecznik prasowy znanej modystki powiadomił, iż to bohaterska historia UPA inspirowała Karawanśką do nowych poszukiwań w modzie romantycznej. Językiem mody projektantka chciała wyrazić nieskazitelność i duchowość tych wojaków o wolność Ukrainy. Motyw high-military ma łagodny jak upowcy charakter. W nowej kolekcji ukraińskiej dominują kolory szaro-węgielny, czarny i agresywny burgund.

Najbardziej odpowiedni do tej mody zbrodniarzy UPA jest kolor szaro-węgielny domów, kościołów polskich, podpalanych razem z żywymi i bezbronnymi ludźmi. Ile cynizmu i bezczelności trzeba, aby przygotować tzw. kolekcję romantyczną UPA – formacji zbrojnej OUN-Bandery, która przyczyniła się do ludobójstwa tysięcy Polaków? Chyba świat stoi do góry nogami we Lwowie i wirus faszyzmu zniszczył sumienia i rozum tysięcy mieszańców tego miasta, kiedyś perełki Europy… Czy „romantyzm” UPA tkwi tym, jak wojacy tej zbrodniczej formacji rozbijali o ściany główki małych dzieci polskich? A może w przybijaniu do stołu bagnetem polskich niemowląt podczas chlania bimbru? Czyżby tak wygląda współczesny romantyzm lwowian i ich moda na zbrodniarzy faszystowskich…

Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19502 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]