Pierwsza osoba na świecie z oficjalnie “nieokreśloną” płcią

Aktualizacja: 2010-03-18 11:27 am

Najpierw był mężczyzną, potem został kobietą. Teraz 48-letni Brytyjczyk, jako pierwszy na świecie, będzie mógł w dokumentach wpisywać sobie “płeć nieokreślona”.

Norrie May-Welby urodził się jako brytyjski chłopiec. Kiedy miał 7 lat, przeprowadził się do Australii i 20 lat później zmienił tam płeć. Przez pewien czas był nawet prostytutką, ale – jak pisze „Rzeczpospolita” za „Paisley Daily Express” – nie czuł się dobrze w ciele kobiety. Nie chciał jednak też wrócić do poprzedniej płci. Raziło go podobno, gdy zwracano się do niego „on” lub „ona”. Wolał określenie, którego używają anglojęzyczni transseksualiści: „zie”.

– Nie pasuje mi ani bycie kobietą, ani mężczyzną. Najprostszym rozwiązaniem byłoby w ogóle nie mieć płci – żalił się prasie. Zwrócił się więc do rządu Nowej Południowej Walii i poprosił o wydanie dokumentów, które nie określałyby jego płci.

Rząd przychylił się do tej prośby. Głównym argumentem w sprawie miało być to, że nawet lekarze nie byli w stanie określić, kim naprawdę jest Norrie. Jak tłumaczyli, jego układ hormonalny nie jest typowy ani dla kobiety, ani dla mężczyzny, bo kilka lat po zmianie płci Welby zaprzestał terapii. Dlatego uznali, że jest płciowo „neutralny”.

Na tej podstawie otrzyma dwa nowe dokumenty – świadectwo urodzenia i paszport. W obu będzie napisane „płeć nieokreślona”.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19489 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]