Czyje krzywdy zechce naprawić Tusk? – Mirosław Orzechowski

Donald Tusk odwiedził Izrael. Wszyscy obserwatorzy zamarli w oczekiwaniu, o czym będzie tam rozmawiał z gospodarzami? No i okazało się, że dla odmiany, premier Tusk odpytywany był o polski antysemityzm i restytucje mienia żydów zamieszkujących w Polsce przed wojną.

 
– To będzie ustawa, która będzie obejmowała byłych lub obecnych obywateli polskich, którzy utracili swoje mienie – powiedział Donald Tusk, dokonując kolejnego zwrotu w polityce reprywatyzacyjnej polskiego rządu. Trwające dotąd prace uwzględniały bowiem rekompensaty tylko dla obywateli polskich. Żeby mnie być gołosłownym, premier dodał: – Rząd jest gotowy informować każdego zainteresowanego o tym, na jakim etapie jest praca nad ustawą reprywatyzacyjną. Chcę podkreślić z całą mocą, że mój rząd doprowadzi w najbliższych miesiącach do sfinalizowania procesu legislacji, który zakończy bardzo trudny i bolesny problem reprywatyzacji – powiedział Tusk na wspólnej z premierem Izraela Ehudem Olmertem konferencji prasowej w Jerozolimie.
      Ciekawe, aczkolwiek ryzykowne. Premier Olmert zapewnił, że Izrael jest zainteresowany tym, jaki los spotka mienie pozostawione w Polsce przez Żydów. 
      Przypomnijmy, że miesiąc temu Donald Tusk, podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w USA nie pytany przez nikogo, obiecał rozwiązanie jeszcze w tym roku problemu restytucji prywatnego mienia żydowskiego w Polsce. Teraz ma problem, bo zainteresowani nie pytają już, kto będzie beneficjentem, tylko, ile dostaną?
      Swoją drogą, jak obserwuję skuteczność legislacyjną i kompetencje ludzi Platformy Obywatelskiej, jestem spokojny – z odszkodowań dla wszystkich obcokrajowców, nic nie będzie! Dotychczas powstało już ponad 20 projektów ustaw reprywatyzacyjnych i żadna nie weszła w życie. Ostatni projekt, rządu Marka Belki, zakładał wypłatę 15- proc. odszkodowania w formie świadczenia pieniężnego dla byłych właścicieli majątków przejętych przez państwo w latach 1944- 1962. Nie dalej, jak w lutym br., NIK opublikowała raport na temat przebiegu reprywatyzacji w latach 1990-2006. Z raportu wynika, że do tej pory skala roszczeń reprywatyzacyjnych nie została jeszcze określona i niewiadoma jest liczba osób domagających się reprywatyzacji. Za to wartość roszczeń oszacowano na 60 mld!
 
      Dzisiaj jest 100 dzień roku i Tuskowi zostało 266 dni na spełnienie zapowiedzi. Doradzam premierowi, żeby w bieżącym roku nie odbierał pan już telefonów z numerem kierunkowym 972. 
      – Za to wzywam pana, premierze Donaldzie Tusk do publicznego zobowiązania przed Polakami, że zanim pańskie obietnice wobec Żydów staną się prawem obciążającym Państwo Polskie, polskich emerytów i rencistów, i tych, których okradziono po wojnie z ich własności – nie wyda pan za granicę jednej polskiej złotówki, póki nie naprawione zostaną krzywdy, jakie zadano Polakom. Jest co naprawiać. Wypada panu o tym wiedzieć.

Mirosław Orzechowski

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content